Filmowe fale historii
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie
w ramach programu „Patriotyzm Jutra”
Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis”, Filmoteka Narodowa w Warszawie, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Centralny Gabinet Edukacji Filmowej, Pałac Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi zapraszają do udziału w projekcie „Filmowe fale historii”, dofinansowanym ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Projekt „Filmowe fale historii” jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów, nauczycieli wszystkich etapów nauczania oraz kinomanów zainteresowanych historią Polski. Ma na celu pogłębienie i ugruntowanie odbiorczej świadomości: historycznej, estetycznej, etycznej i kulturowej, a w konsekwencji patriotycznej.
W ramach działania zostaną opracowane materiały edukacyjno-filmowe: analizy filmoznawcze i historyczne oraz scenariusze zajęć filmowych na temat polskich filmów związanych z wojenną i powojenną historią naszego kraju. Wybrane do analizy filmy to: „Fotograf” (2014) w reż. Waldemara Krzystka, „A potem nazwali go bandytą” (2002) w reż. Grzegorza Królikiewicza, „Solidarność, Solidarność” (2005), wybrane nowele, „Przesłuchanie” (1982) w reż. Ryszarda Bugajskiego, „Kamienie na szaniec” (2014) w reż. Roberta Glińskiego, „Poznań ’56” (1996) w reż. Filipa Bajona oraz „Krótki dzień pracy” (1981) w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Specjalistyczne materiały przygotują historycy z IPN w Warszawie, filmoznawcy oraz nauczyciele. Pierwszych opracowań możecie się spodziewać już we wrześniu. Będą publikowane na naszym portalu, a także ukażą się w formie książkowej. Premiera książki „Filmowe fale historii” będzie miała miejsce podczas XXVI Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej w Radziejowicach.
Wprowadzenie
„Film i historia”prof. Krzysztof Kornacki
Krótki dzień pracy
A potem nazwali go bandytą
Przesłuchanie
Poznań ’56
Kamienie na szaniec
Solidarność, Solidarność…
Fotograf
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony oraz śledzenia informacji na portalu społecznościowym Facebook.
Wszystkie powstałe podczas trwania projektu materiały zostaną udostępnione na licencji CC BY.
W ramach projektu zaplanowaliśmy także warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, które będą realizowane w 5 miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Radomiu, Gdańsku i Poznaniu. Podczas warsztatów młodzi ludzie poznają wybrane dzieła filmowe (dotyczące ich miasta, regionu) i ukazaną w nim historię. Zajęcia przeprowadzą lokalni historycy: muzealnicy bądź nauczyciele. Dzięki nabytej wiedzy młodzież przygotuje przewodniki historyczno-filmowe po swoim mieście. Wszystkie materiały zostaną bezpłatnie udostępnione na portalu EdukacjaFilmowa.pl w zakładce Filmowa mapa Polski.
Zapraszamy historyków, muzealników, nauczycieli z wyżej wymienionych miast do współpracy przy realizacji projektu. Osoby zainteresowane pracą w projekcie prosimy o kontakt: gabinetfilmowy@.op.pl.
Zapraszamy do obejrzenia i przeczytania relacji z warsztatów w poszczególnych miastach. [kliknij w obrazek]