Anna Ryłek
Urodzona w Łodzi. Ukończyła filologię polską na UŁ w bardzo romantycznych czasach, kiedy w najlepszym tonie było uczenie się, a teatr, film i literatura stanowiły azyl wolności i chroniły przed komunistycznym zidioceniem.
Uczy języka polskiego z przekonania i wyboru, a w chwilach kryzysu pociesza się, że przecież na medycynę pewnie by jej i tak punktów zabrakło. Lubi młodzież.
Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywała w Szkole Podstawowej nr 152, a od lutego 1994 r. nieprzerwanie pracuje w II LO w swoim mieście. Uczy innych, ale też siebie, bo tego, według niej, wymaga profesja nauczyciela. W 2002 r. ukończyła m.in.: studia podyplomowe na UŁ „Kształcenie literackie i estetyczne w zreformowanej szkole”, w 2009 – kurs kwalifikacyjny – „Organizacja zarządzania oświatą”.
Jej sukcesem zawodowym są uczniowie i absolwenci mówiący piękną polszczyzną, kochający literaturę, teatr i FILM, wychowankowie otwarci na świat i gotowi go zmieniać na lepszy.
Kilkuletnia przygoda ze Stowarzyszeniem Przeciw Przemocy, którego była wiceprezesem, pozwoliła jej na niecodzienne doświadczenia w organizacji i koordynowaniu ogólno-łódzkich, a nawet europejskich projektów. (Konkurs na audycję radiową – RADYJO – rok szkolny 2004/5).
Jej osobiste zainteresowania Izraelem zaowocowały włączeniem II LO w projekt „Bliżej Siebie. Historia i Tradycja Dwóch Narodów” i zorganizowaniem spotkania licealistów II LO z młodzieżą izraelskiej szkoły ( rok 2011)
Od ponad 4 lat jest zaprzyjaźniona z Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej. Często i chętnie wykorzystuje film na lekcjach języka polskiego i godzinach wychowawczych.
W roku 2010 została wyróżniona nagrodą główną w konkursie PISF-u za scenariusz lekcji „Co to jest moralność kamery” napisany w oparciu o film Jacka Bławuta pt. „Nienormalni” z pakietu FILMOTEKI SZKOLNEJ .
Laureatka II m-ca (rok 2012) i I m-ca ( rok 2013) w konkursach na scenariusz lekcji filmowej w ramach odbywających się w Radziejowicach Ogólnopolskich Konferencji Filmoznawczych.