Żeby nie było śladów (2021)
już w kinach!

Dziś, 24 września 2021 roku, do kin wchodzi obraz Żeby nie było śladów Jana P. Matuszyńskiego, który będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Światowa premiera polskiej produkcji odbyła się 9 września w Konkursie Głównym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Oscarowe nominacje poznamy 8 lutego 2022 roku, 94. gala wręczenia Nagród Akademii odbędzie się 27 marca 2022 roku.

Film fabularny Żeby nie było śladów oparty jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. Reżyser, Jan P. Matuszyński, to twórca obsypanej nagrodami Ostatniej Rodziny i serialu Król, zaś za produkcję odpowiada Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, producenci nominowanego do Oscara Bożego Ciała.

W filmie zobaczymy plejadę gwiazd polskiego kina. Główne role zagrali Tomasz Ziętek i Sandra Korzeniak oraz Mateusz Górski jako Grzegorz Przemyk. Ponadto w filmie występują m.in. Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Aleksandra Konieczna, Sebastian Pawlak, Adam Bobik, Andrzej Chyra, Michał Żurawski, Rafał Maćkowiak i Dariusz Chojnacki.

Z okazji premiery dystrybutor filmu, Kino Świat, przygotował zestaw materiałów edukacyjnych, które są dostępne do pobrania ze strony http://www.kinoswiatedukacji.pl/

[z materiałów dystrybutora]