Z filmem przez Poznań – „Hiszpanka”
Film pod tytułem „Hiszpanka” powstał w 2014 roku i został wyżeryserowany przez Łukasza Barczyka. Jest to jeden z filmów o tematyce historycznej połączonej z wątkami kryminalnymi i akcją. „Hiszpanka” na ekrany kin weszła 23 stycznia 2015 roku.
„Hiszpanka” zawiera ponad 80 precyzyjnie odtworzonych wnętrz i plenerów z epoki Powstania Wielkopolskiego (1918-1919) zaczęło się w Poznaniu i tu toczy się większość akcji „Hiszpanki”. Poznań w tamtym okresie był prowincjonalnym miastem niemieckim. Wielkopolska jako region służyła Rzeszy za spichlerz. Polskie ziemiaństwo dostarczało Rzeszy żywności. Poznań zaś był miejscem targów żywnościowych i rzecznym portem przeładunkowym. Przez lata był także miastem fortecznym, gdzie stacjonowało wiele oddziałów, były magazyny broni i lotnisko wojskowe, na którym oprócz samolotów stacjonowały balony i sterowce. W grudniu 1918 roku na terenie Wielkopolski zachorowały i zmarły tysiące ludzi. Podczas wojny nie prowadzono statystyk zachorowań na „hiszpankę”. Jednak można domniemywać, że ludzie cierpieli właśnie na tę chorobę. Hiszpanką nazwano rodzaj grypy, która była jedną z największych pandemii w historii ludzkości. Zachorowało na nią na świecie ok. 500 mln ludzi (1/3 ówczesnej populacji). Liczba ofiar „hiszpanki” znacznie przewyższyła łączną liczbę ofiar frontów I wojny światowej. Zmarło, według różnych szacunków, od 50 do 100 mln osób.
Główna akcja filmu dzieje się w Poznaniu, w przeddzień wybuchu i w trakcie Powstania Wielkopolskiego. W Poznaniu film ten kręcono w kilku miejscach m.in. przed Teatrem Polskim, który znajduje się na ulicy 27 Grudnia 8/10, sceny odgrywane są również wewnątrz Teatru. Na potrzeby filmu przed Teatrem Polskim stanęła fontanna, która przykuwała dużą uwagę.
[za:
http://www.mmpoznan.pl/artykul/hiszpanka-film-na-kanwie-powstania-wielkopolskiego,3137419,art,t,id,tm.html]