Wytwórnia Filmów Fabularnych

Grupa z Liceum Ogólnokształcącego Nr I we Wrocławiu

Wrocław to miasto filmowe, a Wytwórnia Filmów Fabularnych jest jego sercem. W czerwcu 2017 roku zostaliśmy zaproszeni do udziału w ogólnopolskim projekcie „Filmowe małe ojczyzny”. Dlatego w ramach zajęć pozalekcyjnych zaplanowaliśmy naszą przygodę z odkrywaniem historii wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, która została założona w 1954 roku. To właśnie tutaj powstał co czwarty powojenny polski film. Usytuowana w Pawilonie Czterech Kopuł, tuż obok Hali Stulecia, WFF była trzecią – obok Łodzi i Warszawy – państwową wytwórnią filmową w Polsce. Wśród twórców pracujących w niej w latach 50. i 60. należy wymienić m.in. Wojciecha Jerzego Hasa, Stanisława Lenartowicza, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Sylwestra Chęcińskiego i Kazimierza Kutza. Na przestrzeni lat dołączali do nich kolejni ważni dla polskiej kinematografii reżyserzy: Agnieszka Holland, Andrzej Żuławski, Wojciech Marczewski, Waldemar Krzystek, Wiesław Saniewski i Jan Jakub Kolski. I jest to bez wątpienia wrocławska FILMOWA MAŁA OJCZYZNA.

Nasze działania, zapoczątkowane w czerwcu 2017 roku, będziemy kontynuować także w roku szkolnym 2017/2018. W każdym miesiącu będziemy poznawać jeden FILM, który powstał we wrocławskiej wytwórni, historię LUDZI, który pracowali na planie oraz będziemy szukać MIEJSC, w których kręcony był ten film.

Na pierwszym spotkaniu, we wrześniu, obejrzeliśmy jeden z ważniejszych filmów, które powstały we Wrocławiu – Popiół i diament z 1958 roku. Osoby zainteresowane zgłębieniem historii aktora, który zagrał głównego bohatera, przeczytały książkę Doroty Karaś Cybulski. Podwójne salto. Następnie powstał scenariusz krótkiego filmu, który miał pokazać sylwetkę Zbyszka Cybulskiego oraz miejsca związane z aktorem we Wrocławiu, m.in. plenery, w których kręcono film A. Wajdy. Jeden z uczniów miał wcielić się w rolę Maćka.

Realizatorzy

Film przygotowali uczniowie autorskich klas medialnych w Liceum Ogólnokształcącym Nr I we Wrocławiu.

Zdjęcia: Paweł Zieliński i Jakub Zagajewski
Montaż: Paweł Zieliński
Cybulski: Jakub Matczak
Scenariusz: Marta Cygan i Jolanta Wróblewska
Kostiumy (kurta wojskowa, ciemne okulary):  Jakub Jałowiecki

Opiekun projektu: Jolanta Wróblewska

Filmowe małe ojczyzny