Studio Filmów Rysunkowych
Historia Sdudia Filmów Rysunkowych rozpoczyna się w roku 1947 w Katowicach,gdzie przy redakcji „Trybuny Robotniczej” zawiązuje się Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych. Kierownictwo obejmuje plastyk Zdzisław Lachur. Współzałożycielami są: Władysław Nehrebecki,Maciej Lachur, Leszek Lorek, Alfred Ledwig, Mieczysław Poznański, Aleksander Rohoziński, Wiktor Sakowicz, Rufin Struzik i Wacław Wajser. W roku 1948 zespół przenosi się do Wisły, a potem, już na stałe, do Bielska.
Te pierwsze lata to przede wszystkim kompletowanie zespołu i mozolne gromadzenie doświadczeń warsztatowych. W roku 1948 powstaje pierwszy film Studia – „Czy to był sen?”, treścią związany z niedawno zakończoną wojną światową. Do roku 1950 zrealizowano w Bielsku cztery filmy czarno-białe, z których dopiero trzeci, „Wilk i niedźwiadki” W. Wajsera wszedł na ekrany jako pierwszy film bielskiej wytwórni (w r.1950). W r. 1953 udanie debiutuje w Bielsku Lechosław Marszałek filmem „Koziołeczek”. Film ten zdobywa I nagrode na festiwalu w Karlovych Varach, a potem wyróżnienie w Wenecji. Jest to pierwsza w ogóle miedzynarodowa nagroda dla polskiej animacji. Początkowo w Studiu realizowano filmy dla dorosłych, przyszłość miała pokazać,że największe sukcesy przyniosą placówce filmy dla dzieci.
W latach 1947-1955 bielski zespół zrealizował 21 filmów. Studio miało w tym czasie swoją filie w Warszawie, zespół warszawski przekształci się w r. 1953 w Studio Miniatur Filmowych. W roku 1956 Studio usamodzielniło się, stając się przedsiebiorstwem państwowym z własną dyrekcją, administracją i działem programowym. Gwałtowny wzrost produkcji filmowej Studia wiąże się z szybkim rozwojem telewizji w Polsce.
W roku 1963 na ekranach pojawiaja się Bolek i Lolek, bezsprzecznie najpopularniejsi bohaterowie polskiej animacji. Filmy z ich udziałem (po 10 latach dołączy do sławnej pary bohaterów Tola, ale nigdy nie dorówna im popularnością) realizuje Studio przez 23 lata (1963- 1986). Bolek i Lolek wystąpili w ponad 200 filmach (krótkich, pełnometrażowych i reklamowych).
Również przez 23 lata realizowano w Bielsku-Białej filmy z innym ogromnie popularnym bohaterem – Reksiem (1967-1990). Filmów z Reksiem jest nieco mniej, bo „tylko” 65. W latach sześćdziesiątych obok Bolka i Lolka oraz Reksia pojawiają się jeszcze inni znani bohaterowie – Błekitny Rycerzyk ( wr.1983 na podstawie tej serii powstanie film pełnometrażowy), kucharz Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka wraz z Wawelskim Smokiem i profesorem Gąbką.
Druga połowa lat sześćdziesiątych i lata siedemdziesiąte to chyba najlepsze, jak do tej pory lata SFR. Oprócz kontynuacji filmów z udziałem Bolka i Lolka czy Reksia, pojawiają się nowe seriale filmowe dla dzieci – „Miś Kudłatek”, „Pampalini łowca zwierząt”, „Przygody Myszki”, wycinankowe „Ballady” do tekstów Wiery Badalskiej, „Kangurek Hip-Hop” i druga część przygód Baltazara Gąbki. Rok 1977 jest rokiem historycznym dla Studia (a może nawet dla całej polskiej animacji).
W roku tym odbyła się premiera pierwszego w polskiej kinematografii długometrażowego filmu rysunkowego pt. „Wielka podróż Bolka i Lolka” w reżyserii Władysława Nehrebeckiego i Stanisława Dulza. Aby zrealizować 2872 metry tego filmu, trzeba było wykonać ponad 60 tysiecy rysunków.
Obok filmów dla dzieci przez cały czas twórcy Studia realizowali filmy autorskie dla widza dorosłego. Przyniosły one Studiu wiele sukcesów na krajowych i zagranicznych festiwalach. W trudnych latach osiemdziesiątych spada ilościowo produkcja filmów, zwłaszcza tych realizowanych dla widzów dorosłych. Tym niemniej powstają nowe serie filmowe, przede wszystkim dla telewizji – „Lis Leon”, „Wariacje Trąbla”, „Olimpiada Bolka i Lolka”, „Marceli Szpak dziwi się światu” czy wreszcie „Podróże kapitana Klipera”. W roku 1983 pojawia się na ekranach kin pełnometrażowy fllm Lechosława Marszałka – „Przygody Błękitnego Rycerzyka”, w roku 1985 również pełnometrażowe „Porwanie w Tiutiurlistanie” Zdzisława Kudły i Franciszka Pytera.
W roku 1986 Bolek i Lolek kończa swoją karierę kinowym filmem Stanisława Dulza „Bolek animatorzyi Lolek na Dzikim Zachodzie”. Początek lat dziewięćdziesiątych to serie filmów dla dzieci – „Cywilizacja” (wspólnie z Kratkym Filmem w Pradze), telewizyjne „Podróże do bajek” , „Bajki pana Bałagana” ,„Karrypel kontra Groszki” oraz „Szkoła Mędrców” (dla widza dorosłego) i druga część przygód Lisa Leona (wpólne przedsięwzięcie kinematografii, SFR i telewizji) i zrealizowany dla Norskfilmu pełnometrażowy film Animatorzy SFR (trzy nowele) pt. „Det var en gang”.
Aktualnie w Studio powstała nowa seria 25 -minutowych filmów dla dzieci pt. tytułem „Między nami bocianami”. W ciągu prawie półwiecza istnienia Studia przy realizacji powstających tutaj filmów pracowało wielu wybitnych artystów o sławie miedzynarodowej, żeby tylko wymienić bardziej znanych, takich jak kompozytorzy: Grażyna Bacewiczówna,Jerzy Harald,Lucjan Kaszycki,Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda-Trzciński, Andrzej Korzyński, Waldemar Kazanecki, Krzysztof Penderecki, Jerzy Wasowski; plastycy: Andrzej Czeczot, Jerzy Flisak, Adam Kilian, Zbigniew Lengren, Eryk Lipiński, Olga Siemaszko, Janusz Stanny…
W SFR zrealizowano dotychczas ponad 1000 filmów, które uzyskały łącznie około 250 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych.
W dniu 1 kwietnia 2011 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w wyniku komercjalizacji państwowej instytucji filmowej, zostało przekwalifikowane w Studio Filmów Rysunkowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Siedzibą spółki jest Bielsko-Biała.
[za: http://www.sfr.com.pl/historia]