Rio 2 (2014)
Maciej Dowgiel
Reż. Carlos Saldanha
Data premiery: 09 maja 2014 r.
Blue i Julia, para sympatycznych papug, od 9 maja 2014 roku, wleci na ekrany kin w iście karnawałowym stylu. Wspaniałe układy choreograficzne, wpadająca w ucho muzyka i radosny, musicalowy nastrój połączony z przewrotnymi, dowcipnymi dialogami polskiego dubbingu, na pewno rozbawią najmłodszych widzów, ale także wywołają uśmiech na twarzach ich rodziców.
Film „Rio 2″ w sposób łatwy i przystępny dla najmłodszych widzów, promuje wartości prorodzinne, przede wszystkim takie, jak: solidarność, odpowiedzialność za członków rodziny, miłość, przywiązanie, umiejętność wspólnego podejmowania decyzji. Wizerunek rodziny w tym filmie nie jest jednak pozbawiony wywarzonego poczucia humoru, co być może przyczyni się do popularności tego dzieła także wśród odbiorców z różnych pokoleń.
Jest takie mądre powiedzenie: „Dom jest tam, gdzie zaczyna się twoja historia”. Znajduje ono swe potwierdzenie w filmie „Rio 2″. Ptasia rodzina wyrusza w pełną przygód podróż w rodzinne strony, do amazońskiej dżungli. Tam okazuje się, że przywódcą papuziego stada jest ojciec Julii, od którego w przeszłości została rozdzielona. Rodzina Blu, Julii i ich potomstwa, dzięki odkryciu swych protoplastów, staje się wielopokoleniowa. Dołącza do niej bowiem dziadek Eduardo i ciotka Mimi.
Bardzo ważnym problemem poruszonym w filmie „Rio 2″ jest ekologia, walka o zachowanie naturalnego środowiska lasów amazońskich, w których schroniły się ostatnie okazy wymierającej fauny i flory.
W filmie, w sposób zrozumiały dla dzieci, ukazany jest las, jako dom wielu gatunków zwierząt. Dom, bez którego skazane są one na powolną śmierć. Dzięki zaangażowaniu młodych widzów w filmową opowieść, niekiedy niezrozumiałe pojęcie ekologii, staje się dla najmłodszych czytelne. Niszczenie lasu amazońskiego nie jest w filmie odległym problemem, z którym trudno się utożsamiać, lecz zjawiskiem gorącym, w którym uczestniczą widzowie.
Główni bohaterowie filmu, Blu i Julia, przenoszą się z cywilizowanego Rio de Janeiro do dżungli, nie dotkniętej jeszcze plagą ludzkiej kultury. Blu i jego dzieci, zarówno w czasie podróży, jak i adaptacji do pierwotnego środowiska, muszą stoczyć bój z własną „drugą naturą” (kulturą). Porzucić wielkomiejskie przyzwyczajenia kulinarne, cywilizacyjne czy kulturowe. Jak się okazuje, bez tych wszystkich „ludzkich” wynalazków mogą żyć dobrze i w pełnej zgodzie z naturą.
Film „Rio 2″ z powodzeniem można wykorzystać w nauczaniu zintegrowanym w pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej, na zajęciach edukacji przyrodniczej, muzycznej, polonistycznej czy społecznej. Bez większego problemu, także rodzice, którzy wybiorą się na ten film ze swoimi pociechami, będą mogli na jego podstawie zaproponować dzieciom gry i zabawy edukacyjne, oparte na wątkach i problemach, z którymi najmłodsi zetknęli się podczas kinowej projekcji. W przypadku tego filmu ciekawą propozycją mogą być także zajęcia ruchowe, oparte na choreografiach tanecznych podpatrzonych w „Rio 2″, których maestria przywołuje najlepsze tradycje animowanych disnejowskich musicali.