Lublin jako miasto inspiracji dla filmów

1. „Lektor
Zdjęcia do filmu „Lektor” kręcone były w Muzeum na Majdanku. Film ten to amerykańsko-niemiecki melodramat, wyreżyserowany przez Stephena Daldry’ego. Film powstał na podstawie powieści Bernharda Schlinka. Jest to opowieść o związku młodego, niedoświadczonego chłopaka i starszej od niego kobiety. Romans kończy się niespodziewanym zniknięciem ukochanej. Po latach bohater śledzi procesy zbrodniarzy wojennych, na ławie oskarżonych rozpoznaje dawną miłość. Ekipa filmowa spędziła w muzeum dwa dni. Miało to miejsce pod koniec kwietnia 2008 r. W filmie Majdanek gra jeden z niemieckich obozów zagłady na terenie Francji.

FMP Lektor

2. „Carte Blanche
Film inspirowany historią Macieja Białka, nauczyciela historii z Lublina, który przez lata ukrywał w pracy, że stracił wzrok.

FMP CB

W filmie zobaczymy m.in. zaułki Starego Miasta, ulicę Szkolną, Lubartowską oraz Ogród Saski. Widoczne są lubelskie trolejbusy oraz podświetlony zamek.

FMP CB2

FMP CB3

FMP CB4

3. „Kamienie na Szaniec
FMP KNS1

FMP KS2

Film został nakręcony we wrześniu 2013 roku. Plany zdjęciowe miały miejsce na ulicach miasta: na ul. Kowalskiej, na Starym Mieście, na pl. Rybnym, na ul. Noworybnej.

FMP KNS3

FMP KNS4

4. „Ogniem i mieczem
Przedstawia powstanie kozackie pod przywództwem Bohdana Chmielnickiego oraz walki Kozaków z Polakami w I połowie XVII wieku. W Lublinie została nakręcona scena przysięgi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego w Kaplicy św. Trójcy na zamku lubelskim. W postać księcia wcielił się Andrzej Seweryn.

FMP OIM

5. „Kronika wypadków miłosnych
Akcja rozgrywa się w Wilnie w ostatnich tygodniach przed II wojną światową, szczególnie w przeddzień jej wybuchu. Ukazuje historię grupy młodych ludzi wchodzących w dorosłość. Główne role zagrali Paulina Młynarska i Piotr Wawrzyńczak.

Lublin w tym filmie gra rolę Wilna.

6. „Chopin. Pragnienie miłości
Lublin pełni rolę najpierw Warszawy, a później Paryża. W filmie pokazane zostały pałac w Kozłówce oraz okolice Lubartowa. Jest do dramat biograficzny ukazujący losy miłości wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina do francuskiej pisarki George Sand. Główne role powierzono Piotrowi Adamczykowi oraz Danucie Stence.

FMP KWM

7. „Panie Dulskie
„Panie Dulskie” to kolejna filmowa historia umiejscowiona w Lublinie. Akcja dzieje się w 1914, 1954 i 2014 roku. Produkcja została dofinansowana z Lubelskiego Funduszu Filmowego – jest do dobry sposób na promocję Lublina.

„Panie Dulskie„ to kontynuacja perypetii rodziny Dulskich z dramatu Gabrieli Zapolskiej. Sceny kręcone były na Starym Mieście, w Porcie Lotniczym, na dworcu PKP, Placu Litewskim oraz w jednym z teatrów. Na Starówce został umiejscowiony dom rodzinny Dulskich.

Główne role grają: Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Chyra, Sonia Bohosiewicz, Maja Ostaszewska.

8. „Nienawiść
Film „Nienawiść” jest kręcony w Muzeum Wsi Lubelskiej. Dzieło to ma być opowieścią o wydarzeniach na wschodnich kresach Rzeczpospolitej w czasie II wojny , o tym co wydarzyło się w latach 1943-1945 na Wołyniu i we wschodniej Galicji. Zdjęcia do filmu rozpoczną się jesienią. Premiera zapowiadana jest na wiosnę 2016 roku.