Artystyczna dusza Charliego
Nazwisko i imię autora: Oliwia Nadarzycka
Nazwa kina: kino Charlie
Data założenia: 1994 rok
Adres: ul. Piotrkowska 203/205
Kino-Galeria Charlie, mieszczące się przy ulicy Piotrkowskiej 203/205, zostało założone przez Sławomira Fijałkowskiego w dawnej siedzibie Łódzkiego Ośrodka Kształcenia Ideologicznego. Powstałe w 1994 r. wyjątkowe miejsce gromadzi koneserów kina niezależnego, europejskiego, często niszowego.
Budynek wydaje się niepozorny, bo jest częścią kamienicy przy Piotrkowskiej, a uwagę potencjalnego widza przyciągnąć może jedynie logo kina, w którym znajduje się portret Charliego Chaplina — od jego imienia pochodzi również nazwa kina. W środku znajdziemy sale: studyjną, kameralną, arte i klubową, ale również kawiarenkę oraz galerię, w której oglądać można prace młodych artystów.
Cztery sale kinowe wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny przyciągają kinomanów na jedne z najważniejszych filmowych wydarzeń. To właśnie tutaj organizowany jest Festiwal Kina Europejskiego Cinergia, który wcześniej odbywał się między innymi w kinie Przedwiośnie lub Łódzkim Domu Kultury. Dzięki salom świetnie przystosowanym do organizacji konferencji i innych wydarzeń, w poprzednich latach organizowano tu również takie imprezy jak: Festiwal Kina Niezależnego „OFF jak gorąco” czy Międzynarodowy Festiwal Animacji „ReAnimacja”.
Kino Charlie bardzo angażuje się w propagowanie kultury filmowej, ale nie tej popularnej, którą możemy spotkać we wszystkich multipleksach polskich miast. Ciekawym faktem z życia kina jest to, że trzykrotnie nominowane było do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w 2009 r. zostało uhonorowane ową nagrodą jako najlepsze kino studyjne w Polsce. Charlie należy także do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz sieci Europa Cinemas.
Warto wspomnieć również, że dzięki swojej działalności i popularności wśród miłośników kina, Charlie wykształciło wierną publiczność. Zaś dzięki konsekwentnej polityce repertuarowej, od wielu lat odwiedza je wielu cenionych działaczy dyskusyjnych klubów filmowych. Kino proponuje także cykliczne wydarzenia adresowane do konkretnych grup publiczności, np.: „Charlie kocha kobiety”, czy „Kino seniora”.
Tak jak niegdyś Charlie Chaplin pokazywał w filmach swoje artystyczne wnętrze, tak dziś kino Charlie prezentuje nam filmy artystyczne z ducha.
Spis ilustracji:
Ilustracja numer 1:
źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/gallery,1,37439.html
Ilustracja numer 2:
źródło: http://tujestkino.lodzkie.pl/charlie/
Bibliografia:
- Michalska, M. Koliński, P. Kulesza, Łódzkie kina. Od Bałtyku do Tatr, Dom Wydawniczy Księży Młyn, Łódź 2015
- Projekt „Tu jest kino!” http://tujestkino.lodzkie.pl/charlie/
- Strona Internetowa Kina Charlie http://www.charlie.pl/
Opracowała: Oliwia Nadarzycka