Kino Adria – wysoki standard, niekorzystna lokalizacja

Nazwa kina: Adria (wcześniej Iwanowo)

Data założenia: 1975 r.

Data zamknięcia: 2006 r.

Adres: ul. Limanowskiego 200, Łódź

Początek działalności kina Iwanowo datowany jest na 1975 r. Nazwa instytucji przypieczętowała umowę partnerską, którą władze Łodzi zawarły z radzieckim miastem Iwanowo. W inauguracji działalności kina uczestniczyła delegacja urzędników z ZSRR. Strona radziecka zrewanżowała się utworzeniem dwusalowego kina Łódź, które — co ciekawe — prowadzi działalność aż do dzisiaj i jest jednym z trzech kin działających na terenie Iwanowa.

Typowy dla okresu socjalizmu budynek Iwanowa, zbudowany w latach 1973–1975 przez Miejski Zarząd Kin w Łodzi, mieścił w sobie jedną obszerną salę (w seansie mogło uczestniczyć jednocześnie 570 osób). Była to wówczas pierwsza w kraju tak przestronna i nowoczesna siedziba kina. Duże rozmiary posiadał również ekran wykorzystywany do projekcji filmów panoramicznych — w kinie zainstalowano projektor 70 mm. Komfort widzów podnosiła panująca w sali dobra akustyka i zainstalowane ogrzewanie, a także dbałość o stan techniczny pomieszczenia. Prekursorskim posunięciem było znaczne zwiększenie w Iwanowie (w stosunku do zwykle stosowanej) odległości między rzędami foteli, a także wyposażenie obiektu w bar oraz szatnię. Co więcej, wprowadzono nietypowy system obsługi widzów — szatnia dostępna była z dwóch stron, co znacznie ułatwiało proces oddawania i odbioru okryć.

W kinie, które wysoko cenione było przez przedstawicieli władz miejskich, regularnie organizowano imprezy okolicznościowe, np. z okazji mikołajek czy Dnia Dziecka. Repertuar Iwanowa stanowiły zarówno filmy polskie, jak i zagraniczne. Kino — obok Bałtyku, Włókniarza, Polonii, Wisły i Zachęty — należało do kategorii łódzkich kin premierowych. Frekwencja Iwanowa nie należała jednak do najwyższych, czego przyczyny upatrywano w niezbyt dogodnej lokalizacji (w przeciwieństwie do pozostałych kin premierowych, Iwanowo usytuowane było daleko od centrum miasta). Do połowy lat 80. XX w. w kinie organizowano „Konfrontacje” — wydarzenie filmowe o charakterze cyklicznym. Pod koniec lat 80. zapoczątkowano projekcje wideo, co było wówczas praktyką stosowaną powszechnie przez kina.

Od lat 90. kino pozostawało w dyspozycji samorządowej instytucji filmowej Helios Film. Dzierżawcą kina zostało Centrum Filmowe Helios, prowadzące w Łodzi trzy inne kina premierowe — Bałtyk, Polonię i Capitol. Kino Iwanowo zmieniło wówczas nazwę na Adria i nadal prowadziło działalność na wysokim poziomie – stanowiło miejsce organizacji pokazów premierowych, poprzedzanych krótką prelekcją dotyczącą twórczości reżysera. Wcześniejsze kino Adria — istniejące od 1959 r. pierwsze łódzkie kino studyjne — miało siedzibę przy ulicy Piotrkowskiej 150.

W wyniku przeprowadzonej modernizacji kino wyposażono w nowoczesną aparaturę projekcyjną i system dźwiękowy Dolby Stereo Prologic. Niestety, wprowadzone zmiany nie wpłynęły na zwiększenie zysków z prowadzonej działalności, a koszty utrzymania obiektu były wysokie. „Aby to kino było atrakcyjne dla widzów, trzeba byłoby je przebudować i zainwestować parę milionów złotych” — tłumaczył w 2001 r. Marek Palpuchowski, nadzorujący działalność Centrum Filmowego Helios SA i dodał: „Poza tym pojawił się w Łodzi multipleks, przez to kopii filmowych dla innych łódzkich kin jest mniej. Trudniej wprowadzać nowości do wszystkich sal kinowych”.

W 2006 r. pod tym adresem rozpoczął działalność klub muzyczny Dekompresja, od 2013 r. budynek nie pełni funkcji użytkowej i systematycznie niszczeje.

Bibliografia:

Bibliografia:

  1. A. Michalska, M. Koliński, P. Kulesza, Łódzkie kina. Od Bałtyku do Tatr, Dom Wydawniczy Księży Młyn, Łódź 2015
  2. Dziennik Urzędowy Rady Narodowej Miasta Łodzi. 1975-01-27, Biblioteka Cyfrowa Regionalia Ziemi Łódzkiej http://bc.wbp.lodz.pl/ (dostęp w dniu 9 lipca 2017)
  3. http://lodz.wyborcza.pl (dostęp w dniu 9 lipca 2017)
  4. http://tujestkino.lodzkie.pl/ (dostęp w dniu 4 lipca 2017)
  5. http://uml.lodz.pl/ (dostęp w dniu 9 lipca 2017)

Opracowała: Kasprzak Marta

Źródło: http://lodz.fotopolska.eu/638314,foto.html

Dziennik Urzędowy Rady Narodowej Miasta Łodzi. 1975-01-27 nr 1