Goście Łukasza Maciejewskiego

 

Od 2008 roku

Rok 2008
Marcin Koszałka: 24 lipca 2008 roku

Inauguracja tego cyklu odbyła się 24 lipca 2008 roku, kiedy to po raz pierwszy odbyło się spotkanie po projekcji filmu „Istnienie” z jego reżyserem – kontrowersyjnym Marcinem Koszałką. Obraz ten opowiada historię, w której znany krakowski aktor, Jerzy Nowak, wielki epizodysta, pamiętany m.in. z ról Żydów w „Ziemi obiecanej” i „Liście Schindlera” – wówczas 84-letni mężczyzna – miał ofiarować swoje ciało Akademii Medycznej do badań naukowych. Koszałka postanowił to udokumentować, a film stał się skandalem.

Rok 2010
Karolina Gruszka: 4 grudnia 2010 roku.

W 2010 roku zaproszono widzów na uroczysty pokaz filmu „Tlen” w reżyserii Iwana Wyrypajewa oraz na spotkanie z odtwórczynią głównej roli w tym filmie – jedną z najbardziej utalentowanych i urodziwych polskich aktorek – Karoliną Gruszką.

Jedna z najciekawszych polskich aktorek młodego pokolenia. Piękna, z burzą rudawych włosów, utalentowana i bardzo poważnie traktująca swój zawód.

Urodziła się 13 lipca 1980 roku w Warszawie, w 2003 roku skończyła studia aktorskie w Akademii Teatralnej w Warszawie. Po dyplomie przez pięć lat związana była z Teatrem Narodowym. Zagrała w ponad 20 filmach. Pierwszą znaczącą kreację stworzyła w rosyjskiej „Córce kapitana” Aleksandra Puszkina jeszcze jako studentka. Potem grała m.in. w „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego, „Wiedźminie” Marka Brodzkiego, „Przedwiośniu” Filipa Bajona, „Sforze” Wojciecha Wójcika, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego. Za rolę Oli w „Kochankach z Marony” Izabelli Cywińskiej dostała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Występowała też w obrazach zagranicznych – „Inland Empire” Davida Lyncha, „Rezolucji 819″ Giacomo Battiato czy wchodzącym właśnie na polskie ekrany „Tlenie” Iwana Wyrypajewa. Z Wyrypajewem – rosyjskim dramaturgiem i reżyserem – jest od trzech lat związana prywatnie.

Rok 2011
Iza Kuna: 17 marca 2011 roku

Znakomita aktorka, scenarzystka i blogerka, a ostatnio autorka bestsellerowego debiutu prozatorskiego – dowcipnej i prowokacyjnej „Klary”, polska aktorka filmowa i teatralna. Wystąpiła w wielu produkcjach teatralnych i filmowych, jednak dużą popularność i rozpoznawalność dała jej dopiero rola Gosi w głośnym filmie Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego, „Lejdis”. Izabela Kuna urodziła się 25 listopada 1970 roku w Tomaszowie Mazowieckim. W 1993 roku ukończyła Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W filmie debiutowała w 1993 roku w produkcji Magdaleny Łazarkiewicz „Na koniec świata”. Debiutem telewizyjnym Izabeli Kuny była rola w telewizyjnym filmie Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego „Archiwista”. Spotkanie połączone było z promocją książki „Klara”.

FMP TR GLM1

Marian Dziędziel: 3 czerwca 2011 roku

Absolwent PWST w Krakowie. Od 1969 roku w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie zagrał m.in. w: „Kaliguli” A. Camusa (reż. A. Duda-Gracz), „Śnie o jesieni” J. Fossego (reż. M. Wojciechowski), „Życiu w teatrze” D. Mameta (reż. M. Kuźmiński), „Bułhakowie” M. Wojtyszki (reż. M. Wojtyszko), „Tangu Piazzolla” A. Burzyńskiej (reż. J. Opalski), „Łucji szalonej” D. Nigro (reż. M. Piekorz). Za rolę w filmie „Wesele” (reż. W. Smarzowski) otrzymał nagrodę aktorską (najlepsza pierwszoplanowa rola męska) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2004) i Polską Nagrodę Filmową Orzeł (2005). W 2010 roku otrzymał „Złotą Kaczkę” miesięcznika „Film” dla najlepszego aktora w sezonie 2009/2010. Spotkanie odbyło się po projekcji filmu „Dom zły”.

Adam Woronowicz: 6 grudnia 2011 roku

Aktor, o którym napisać nie jest łatwo. Nie sposób go zaszufladkować, przypiąć łatkę, przypisać do jakiejś kategorii. Patrząc na jego wizerunek, trudno powiedzieć czy mamy do czynienia z człowiekiem poczciwym i dobrodusznym czy demonicznym i niebezpiecznym. Jego nieprzeniknione spojrzenie intryguje, chcielibyśmy do niego dotrzeć, poznać jego tajemnicę. Ma na koncie wiele znakomitych ról teatralnych oraz sporo niezłych kreacji filmowych i telewizyjnych, jednak serca szerokiej publiczności podbił jako ksiądz Jerzy Popiełuszko w „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reżyserii Rafał Wieczyńskiego.

„Po tej roli mogę zagrać wszystko” – mówi.

To prawda, ma niesamowity potencjał aktorski, przed kamerą budzi się w nim filmowe zwierzę, ma niespożyte pokłady energii, które oddaje na planie, wręcz eksploduje talentem. W roli księdza jest tak wiarygodny, że oglądając film zapominamy, że to kreacja aktorska, że „udaje” księdza. Spotkanie miało miejsce po filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

FMP TR GML2

Rok 2012
Anna i Wilhelm Sasnalowie: 4 marca 2012 roku

Twórcze małżeństwo, mieszkają w Krakowie. Anna Sasnal urodziła się w 1973 roku, jest redaktorką i scenarzystką, Wilhelm Sasnal – w 1972, to znany w kraju i zagranicą malarz, a także eksperymentujący filmowiec. Jego prace można znaleźć w słynnych światowych muzeach i galeriach m.in. w Centrum Pompidou, Tate Modern, Museum of Modern Art oraz Muzuem Guggenheima. Swoje filmy pokazywał w Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2010), podczas 20. Bath Film Festival 2010, Cinema Riffraff w Zurychu (2009), Glasgow Film Festival 2008, Glasgow International Festival of Contemporary Visual Art 2008. „Z daleka widok jest piękny” to ich wspólny pełnometrażowy debiut. Spotkanie odbyło się po projekcji filmu.

FMP TR GLM3

Marcin Dorociński: 15 marca 2012 roku

Kolejnym gościem Łukasza Maciejewskiego w jego autorskim cyklu był Marcin Dorociński: artysta uznawany za najciekawszego aktora swojego pokolenia. Spotkanie po projekcji filmu „Róża” Wojciecha Smarzowskiego.

FMP TR GLM4

Patrycja Nowak, Łukasz Zasowski: 16 maja 2012 roku.

Patrycja Nowak. Scenarzystka, na stałe współpracuje z telewizją TVN. Autorka książki dla dzieci „Klątwa dżina”, współautorka tekstu „Generacja” wystawianego w warszawskiej Akademii Teatralnej przez Piotra Łazarkiewicza. Prowadziła krakowską redakcję „Aktivista” i jako dziennikarka współpracowała z takimi pismami jak „Ha!art”, „Uroda”, czy „Cosmopolitan”. Współautorka scenariusza do filmu „Nad życie”, który jest jej debiutem fabularnym. Pochodzi z Tarnowa.

Joanna Kulig: 14 października 2012 roku

Joanna Kulig to „talent z wody”. Wszystko jest w niej naturalne, wynikające z charakteru i temperamentu. Kryształ, który nie daje się oszlifować.

Najbardziej utalentowana w swoim pokoleniu. Urodziwa, inteligentna, z temperamentem. Występuje w filmach, wspaniale śpiewa (ostatnio w telewizyjnym koncercie z piosenkami „Starszych Panów”), mądrze buduje karierę. Nie znajdziemy jej w plotkarskich magazynach i na celebryckich bankietach. A przecież Joasia ma się czym pochwalić.

Zaczynała brawurowo – od nagrodzonej na festiwalu w Gdyni głównej roli w „Środa, czwartek rano” Grzegorza Packa i tytułowej „Doktor Halinie” – w Teatrze Telewizji, w reżyserii Marcina Wrony. Przez następnych kilka lat szukała zawodowego miejsca, dzieląc czas między śpiewanie (Kulig ukończyła wydział o specjalności wokalno-aktorskiej w krakowskiej PWST), występy w teatrze (Stary w Krakowie, Teatr Polonia w Warszawie), telewizji i w kinie.

Kulig nie tylko zagrała w kilku prestiżowych polskich produkcjach („Maraton tańca” Łazarkiewicz, „Milion dolarów” Kondratiuka), ale jest dzisiaj chyba jedyną, obok Karoliny Gruszki, polską aktorką z potencjałem na dużą, europejską karierę. U boku Ethana Hawke’a i Kristin Scott Thomas wystąpiła w „Kobiecie z piątej dzielnicy” Pawła Pawlikowskiego, z Juliette Binoche spotkała się na planie „Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej, zagrała także w filmie „Die verlorene Zeit” Anny Justice z Susanne Lothar. W przyszłym roku czeka nas premiera wysokobudżetowego filmu studia Paramount –„Hansel & Gretel: Witch Hunters” z Jonną Kulig grającą u boku Gemmy Arterton i Jeremy’ego Rennera z „Hurt Locker”. Narodziny gwiazdy?

Łukasz Maciejewski („Sukces”)

FMP TR GLM5

Rok 2013
Tomasz Wasilewski, Katarzyna Herman: 6 stycznia 2013 roku

Projekcja filmu „W sypialni”, a po projekcji spotkanie z reżyserem i odtwórczynią głównej roli w filmie – Katarzyną Herman.

Spotkanie autorskie z Jerzym Radziwiłowiczem: 12 stycznia 2013 roku

Kino Millennium zaprosiło na specjalne spotkanie autorskie z Jerzym Radziwiłowiczem i Łukaszem Maciejewskim w ramach tarnowskiej promocji książki tego ostatniego „Przygoda myśli”.

Tomasz Cyz: 20 maja 2013 roku

Urodzony w Tarnowie, 1977. Mieszkał w Krakowie, Poznaniu, obecnie w Warszawie. Red. naczelny portalu o kulturze www.dwutygodnik.com, pracuje w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, od czasu do czasu reżyseruje opery. Zrealizował „Luci mitraditrici” Salvatore Sciarrino (Nostalgia Festiwal, Poznań, 2008), „Rusałkę” Dvoraka (Teatr Wielki w Łodzi, 2009). Dramaturg Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie (maj 2005-sierpień 2006). Autor libretta opery „Fedra” Dobromiły Jaskot. Autor książek: „Arioso”, „Powroty Dionizosa. Król Roger Szymanowskiego i Iwaszkiewicza”, „Pasja 20, 21″ (Fundacja Zeszytów Literackich). Publikuje w „Zeszytach Literackich”, „W drodze”. Spotkanie odbyło się po projekcji filmu „Młyn i krzyż” w reż. Lecha Majewskiego.

Marcin Hycnar: 7 października 2013 roku

Marcin Hycnar urodził się w 1983 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie (2006). Obecnie pracuje w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jest jednym z najchętniej i najczęściej zatrudnianych aktorów dubbingowych młodego pokolenia. Aktor zagrał w serialach, m.in.: „Na dobre i na złe”, „Barwy szczęścia”, a także filmie „Drzazgi” (2009) w reż. Macieja Pieprzycy. Jest wziętym i docenianym aktorem teatralnym. Zagrał tytułową rolę w „Małym Księciu” w reż. Cezarego Domagały (1995). Występował również w spektaklach: „Odyseja”, „Śluby Panieńskie”, „Mrok”, „Wiele hałasu o nic”, „Tango”, „Balladyna”, a ostatnio w „Lorenzaccio”. Zdobył wiele nagród: w 2008 roku Feliksa Warszawskiego za rolę Fuksa w spektaklu „Kosmos”, cztery nagrody w 2006 roku w tym Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną na XXIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut sezonu 2005/2006 za rolę Fuksa w „Kosmosie”. W 2011 roku dostał „Talent Trójki” w kategorii Teatr.

W filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy gra Ryśka – stoczniowca, któremu podczas zamieszek grudniowych w 1970 roku czołg miażdży nogę.

Dawid Ogrodnik: 5 listopada 2013 roku

5 listopada zaprosiliśmy na spotkanie z Dawidem Ogrodnikiem – odtwórcą głownej roli w filmie „Chce się żyć”. Znany z „Jesteś Bogiem” Dawid Ogrodnik, stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat. Film „Chce się żyć” zdobył Grand Prix dla Najlepszego Filmu, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, znalazł się też w prestiżowym gronie produkcji nominowanych do Złotych Lwów Gdynia Film Festival.

FMP TR GLM6

Rok 2014
Marcin Dorociński: 10 lutego 2014 roku,

Jeden z najlepszych, najbardziej utytułowanych i wszechstronnych polskich aktorów, odtwórca roli pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w filmie Władysława Pasikowskiego „Jack Strong” był kolejnym gościem Łukasza Maciejewskiego. Spotkanie zgromadziło ponad 600 osób.

FMP TR GML7

Borys Szyc: 11 czerwca 2014 roku,

Największy idol swojego pokolenia, laureat niezliczonej ilości ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych, charyzmatyczny Hamlet w spektaklu Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym, odtwórca roli Jurka Jureckiego w filmie „Dżej Dżej”.

Olga Bołądź: 13 października 2014 roku,

Jedna z najpopularniejszych i najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia – odtwórczyni m.in. roli Agaty Mróz w filmie „Nad życie”, która w obrazie Patryka Vegi „Służby specjalne” brawurowo wcieliła się w rolę podporucznik Aleksandry Lach. Spotkanie odbyło się po projekcji filmu zapowiadającego się na największe wydarzenie sezonu.

FMP TR GLM8

Anka i Wilhelmem Sasnalowie: 8 listopad 2014 roku,

Tarnowianie, twórcy filmu „Huba” w całości nakręconego w Tarnowie-Mościcach, który reprezentował polską kinematografię m.in. na MFF w Berlinie, Nowych Horyzontach we Wrocławiu oraz zwyciężył na festiwalu Ars Independent w Katowicach. Pokaz „Huby” był tarnowską premierą filmu.

Danuta Stenka: 22 listopad 2014 roku;

Wybitna polska aktorka filmowa i teatralna. Wywiad-rzeka z Danutą Stenką przeprowadzony przez Łukasza Maciejewskiego w błyskawicznym tempie stał się wielkim przebojem wydawniczym, lokując się w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się książek 2013 roku oraz zbierając świetne recenzje i prestiżowe nagrody.

Spotkania z reżyserami Marcinem Wroną oraz Mariuszem Grzegorzkiem

FMP TR GLM9

FMP TR GLM11

Wszystkie zdjęcia znajdujące się w opracowaniu pochodzą z prywatnych zbiorów pana Łukasza Maciejewskiego oraz ze zbiorów Mościckiego Centrum Kultury w Tarnowie.