Filmy o tematyce szkolnej

Filmowa ilustracja rzeczywistości szkolnej, problemów społeczno – kulturowych i socjologicznych młodzieży szkolnej w różnym wieku, świat wartości, przeżyć, emocji, marzeń, celów i dążeń młodego człowieka

Faustyna Marek, Alicja Ciochoń, Agnieszka Ciochoń, Magdalena Paw, Magdalenia, Piątek, Magdalena Żeleźnik pod opieką Mariusza Widawskiego i Agnieszki Grzegórzek-Zając

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej

 Tytuł: „Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Reżyser: Peter Weir

Scenarzysta: Tom Schulman

Zdjęcia: John Seale

Muzyka: Maurice Jarre

Gatunek filmowy: dramat

Produkcja i rok produkcji: USA, 1989

Krótka treść filmu: John Keating jest nowym nauczycielem języka angielskiego w prestiżowej Akademii Weltona. Ma ciekawe metody nauczania, czym przyciąga uwagę uczniów. Chłopcy zaprzyjaźniają się z nim. Dowiadują się o ciekawej przeszłości nauczyciela i postanawiają odnowić Stowarzyszenie Umarłych Poetów, które ich nauczyciel założył, gdy był w ich wieku.

mlodzi gniewni

Tytuł: „Młodzi gniewni

Reżyser: John N. Smith

Scenarzysta: Ronald Bass

Zdjęcia: Pierre Letarte

Muzyka: Lisa Coleman, Wendy Melvoin, Coolio

Gatunek filmowy: biograficzny, dramat

Produkcja i rok produkcji: USA, 1995

Krótka treść filmu: Historia oparta na faktach opowiada o klasie pełnej trudnej młodzieży, do której przybywa nowa nauczycielka Louann Johnson. Uczniowie traktują ją wrogo, jednak gdy poznali ją bliżej, stworzyli przyjazną więź z byłym wrogiem. Louann pomogła swym uczniom odnaleźć ich ambicje i cele i sprawiła, że do niedawna nienawidzący się uczniowie stali się zgraną grupą.

Nasza klasa

Tytuł: „Nasza klasa

Reżyser: Ilmar Raag

Scenarzysta: Ilmar Raag

Zdjęcia: Kristjan-Jaak Nuudi

Muzyka: Martin Kallasvee, Paul Oja, Timo Steiner

Gatunek filmowy: dramat

Produkcja i rok produkcji: Estonia, 2007

Krótka treść filmu: Joosep- szesnastoletni uczeń szkoły publicznej, syn wojskowego jest nękany przez swoich rówieśników. Niespodziewanie jeden z jego oprawców przestaje się nad nim znęcać i staje po jego stronie. Razem próbują uporać się z przemocą w ich szkole, jednak nie jest to takie łatwe.

Pan od muzyki

Tytuł: „Pan od muzyki

Reżyser: Christophe Barratier

Scenarzysta: Christophe Barratier, Philippe Lopes-Curval

Zdjęcia: Jean-Jacques Bouhon, Dominique Gentil, Carlo Varini

Muzyka: Christophe Barratier , Bruno Coulais

Gatunek filmowy: dramat, muzyczny

Produkcja i rok produkcji: Francja, 2004

Krótka treść filmu: Nauczyciel muzyki Clement Mathieu dostaje pracę w szkole dla trudnej młodzieży. Jest to szkoła, w której dyrektor szczególnie dba o dyscyplinę uczniów. Nowy nauczyciel od muzyki ma całkowicie inne metody nauczania i sprawia, że uczniowie powoli otwierają się na świat dzięki muzyce.

Ostatni dzwonek

Tytuł: „Ostatni dzwonek

Reżyser: Magdalena Łazarkiewicz

Scenarzysta: Włodzimierz Bolecki

Zdjęcia: Bogdan Stachurski

Muzyka: Zbigniew Preisner

Gatunek filmowy: psychologiczny, dramat

Produkcja i rok produkcji: Polska, 1989

Krótka treść filmu: Krzysztof Buka, który został wyrzucony z jednego z gdańskich liceów za roznoszenie ulotek, dołącza do klasy IV a, prowincjonalnej szkoły średniej. Nowy uczeń na początku nie był akceptowany, jednak wkrótce zawiera przyjaźń z klasą. Za wstawiennictwem wychowawczyni klasa wyjeżdża na upragnioną wycieczkę, która jeszcze bardziej integruje uczniów. Planują założyć teatr szkolny.

Szkola podstawowa

Tytuł: „Szkoła podstawowa

Reżyser: Jan Sverak

Scenarzysta: Zdenek Sverak

Zdjęcia: F.A. Brabec

Muzyka: Jiri Svoboda, Jiri Traxler

Gatunek filmowy: komedia obyczjowa

Produkcja i rok produkcji: Czechosłowacja, 1991

Krótka treść filmu: Dyrektor szkoły jest mało inteligentnym człowiekiem, jest jednak poczciwy. Uwielbia ogłaszać komunikaty przez szkolny radiowęzeł, których nikt nie słucha, ale to jedyna chwila, gdy mężczyzna czuje się ważny. Film ukazuje perypetie czeskiej szkoły, państwo może między końcem wojny a początkiem sowietyzacji.

Sala samobojcow

Tytuł: „Sala samobójców

Reżyser: Jan Komasa

Scenarzysta: Jan Komasa

Zdjęcia: Radosław Ładczuk

Muzyka: Michał Jacaszek

Gatunek filmowy: thriller

Produkcja i rok produkcji: Polska, 2011

Krótka treść filmu: Dominik jest wrażliwym i nieco zagubionym nastolatkiem. Po tym, jak jego szkolni koledzy posądzają go o skłonności homoseksualne, chłopak czuje się upokorzony, nie chce chodzić do szkoły i przystąpić do matury. Zaczyna na całe dnie zamykać się w swoim pokoju, traci kontakt z rzeczywistością i żyje już tylko w wirtualnym świecie, w którym znajduje poczucie przynależności do grupy oraz miłość.

Galerianki

Tytuł: „Galerianki

Reżyser: Katarzyna Rosłaniec

Scenarzysta: Katarzyna Rosłaniec

Zdjęcia: Witold Stok

Muzyka: O.S.T.R.

Gatunek filmowy: dramat obyczajowy

Produkcja i rok produkcji: Polska, 2009

Krótka treść filmu: Grupka nastolatek, chcąc być „kimś” w szkole, oferuje mężczyznom w galeriach handlowych usługi seksualne w zamian za pieniądze, ubrania lub drogie gadżety. Wkrótce dołącza do nich początkowo niezdecydowana – Ala. Jej rodzinne problemy oraz chęć bycia popularną w szkole zbliżają ją coraz bardziej do koleżanek, w końcu zaczyna żyć jak one.

Szkola uczuc

Tytuł: „Szkoła uczuć

Reżyser: Adam Shankman

Scenarzysta: Karen Janszen

Zdjęcia: Julio Macat

Muzyka: Shane West, Jeff Cardoni, Mervyn Warren

Gatunek filmowy: melodramat

Produkcja i rok produkcji: USA, 2002

Krótka treść filmu: Nastoletnia Jamie Sullivan jest klasowym kujonem, pochodzącym z niezbyt bogatej rodziny. Jest bardzo religijną i skromną osobą, którą od urodzenia wychowuje ojciec – pastor. Nie wstydzi się okazywania, że wiara jest najważniejsza w jej życiu, być może dlatego nie jest lubiana. Do tej samej szkoły uczęszcza lekkomyślny London – przystojny chłopak nie do końca wiedzący, czego chce od życia. W końcu musi odpowiedzieć za swoje czyny i w ramach resocjalizacji występuje w szkolnym przedstawieniu i pomaga w nauce młodszym kolegom. Wkrótce poznaje Jamie, która staje się mu coraz bliższa. Lecz ich szczęście nie trwa długo, ponieważ dziewczyna dowiaduje się, że jest chora na białaczkę.

Wolnosc slowa

Tytuł: „Wolność słowa

Reżyser: Richard LaGravenese

Scenarzysta: Richard LaGravenese

Zdjęcia: Jim Denault

Muzyka: Mark Isham, william

Gatunek filmowy: dramat

Produkcja i rok produkcji: Stany Zjednoczone, 2007

Krótka treść filmu: Erin Gruwell dostaje pracę w szkole dla trudnej młodzieży. Początkowo nie może nawiązać z nimi kontaktu, lecz zmienia się to, gdy kobieta proponuje im pisanie dziennika. Wraz z czasem liczba uczniów wyrażających swoje odczucia wzrasta i coraz bardziej przekonują się oni do nowej nauczycielki. Nastolatki w końcu zmieniają swoje nastawienie do świata oraz ludzi, a gdy grozi im strata ukochanej wychowawczyni, starają się do tego nie dopuścić.