Filmy o tematyce szkolnej
Filmowa ilustracja rzeczywistości szkolnej, problemów społeczno – kulturowych i socjologicznych młodzieży szkolnej w różnym wieku, świat wartości, przeżyć, emocji, marzeń, celów i dążeń młodego człowieka
Faustyna Marek, Alicja Ciochoń, Agnieszka Ciochoń, Magdalena Paw, Magdalenia, Piątek, Magdalena Żeleźnik pod opieką Mariusza Widawskiego i Agnieszki Grzegórzek-Zając
Publiczne Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej
Reżyser: Peter Weir
Scenarzysta: Tom Schulman
Zdjęcia: John Seale
Muzyka: Maurice Jarre
Gatunek filmowy: dramat
Produkcja i rok produkcji: USA, 1989
Krótka treść filmu: John Keating jest nowym nauczycielem języka angielskiego w prestiżowej Akademii Weltona. Ma ciekawe metody nauczania, czym przyciąga uwagę uczniów. Chłopcy zaprzyjaźniają się z nim. Dowiadują się o ciekawej przeszłości nauczyciela i postanawiają odnowić Stowarzyszenie Umarłych Poetów, które ich nauczyciel założył, gdy był w ich wieku.
Tytuł: „Młodzi gniewni”
Reżyser: John N. Smith
Scenarzysta: Ronald Bass
Zdjęcia: Pierre Letarte
Muzyka: Lisa Coleman, Wendy Melvoin, Coolio
Gatunek filmowy: biograficzny, dramat
Produkcja i rok produkcji: USA, 1995
Krótka treść filmu: Historia oparta na faktach opowiada o klasie pełnej trudnej młodzieży, do której przybywa nowa nauczycielka Louann Johnson. Uczniowie traktują ją wrogo, jednak gdy poznali ją bliżej, stworzyli przyjazną więź z byłym wrogiem. Louann pomogła swym uczniom odnaleźć ich ambicje i cele i sprawiła, że do niedawna nienawidzący się uczniowie stali się zgraną grupą.
Tytuł: „Nasza klasa”
Reżyser: Ilmar Raag
Scenarzysta: Ilmar Raag
Zdjęcia: Kristjan-Jaak Nuudi
Muzyka: Martin Kallasvee, Paul Oja, Timo Steiner
Gatunek filmowy: dramat
Produkcja i rok produkcji: Estonia, 2007
Krótka treść filmu: Joosep- szesnastoletni uczeń szkoły publicznej, syn wojskowego jest nękany przez swoich rówieśników. Niespodziewanie jeden z jego oprawców przestaje się nad nim znęcać i staje po jego stronie. Razem próbują uporać się z przemocą w ich szkole, jednak nie jest to takie łatwe.
Tytuł: „Pan od muzyki”
Reżyser: Christophe Barratier
Scenarzysta: Christophe Barratier, Philippe Lopes-Curval
Zdjęcia: Jean-Jacques Bouhon, Dominique Gentil, Carlo Varini
Muzyka: Christophe Barratier , Bruno Coulais
Gatunek filmowy: dramat, muzyczny
Produkcja i rok produkcji: Francja, 2004
Krótka treść filmu: Nauczyciel muzyki Clement Mathieu dostaje pracę w szkole dla trudnej młodzieży. Jest to szkoła, w której dyrektor szczególnie dba o dyscyplinę uczniów. Nowy nauczyciel od muzyki ma całkowicie inne metody nauczania i sprawia, że uczniowie powoli otwierają się na świat dzięki muzyce.
Tytuł: „Ostatni dzwonek”
Reżyser: Magdalena Łazarkiewicz
Scenarzysta: Włodzimierz Bolecki
Zdjęcia: Bogdan Stachurski
Muzyka: Zbigniew Preisner
Gatunek filmowy: psychologiczny, dramat
Produkcja i rok produkcji: Polska, 1989
Krótka treść filmu: Krzysztof Buka, który został wyrzucony z jednego z gdańskich liceów za roznoszenie ulotek, dołącza do klasy IV a, prowincjonalnej szkoły średniej. Nowy uczeń na początku nie był akceptowany, jednak wkrótce zawiera przyjaźń z klasą. Za wstawiennictwem wychowawczyni klasa wyjeżdża na upragnioną wycieczkę, która jeszcze bardziej integruje uczniów. Planują założyć teatr szkolny.
Tytuł: „Szkoła podstawowa”
Reżyser: Jan Sverak
Scenarzysta: Zdenek Sverak
Zdjęcia: F.A. Brabec
Muzyka: Jiri Svoboda, Jiri Traxler
Gatunek filmowy: komedia obyczjowa
Produkcja i rok produkcji: Czechosłowacja, 1991
Krótka treść filmu: Dyrektor szkoły jest mało inteligentnym człowiekiem, jest jednak poczciwy. Uwielbia ogłaszać komunikaty przez szkolny radiowęzeł, których nikt nie słucha, ale to jedyna chwila, gdy mężczyzna czuje się ważny. Film ukazuje perypetie czeskiej szkoły, państwo może między końcem wojny a początkiem sowietyzacji.
Tytuł: „Sala samobójców”
Reżyser: Jan Komasa
Scenarzysta: Jan Komasa
Zdjęcia: Radosław Ładczuk
Muzyka: Michał Jacaszek
Gatunek filmowy: thriller
Produkcja i rok produkcji: Polska, 2011
Krótka treść filmu: Dominik jest wrażliwym i nieco zagubionym nastolatkiem. Po tym, jak jego szkolni koledzy posądzają go o skłonności homoseksualne, chłopak czuje się upokorzony, nie chce chodzić do szkoły i przystąpić do matury. Zaczyna na całe dnie zamykać się w swoim pokoju, traci kontakt z rzeczywistością i żyje już tylko w wirtualnym świecie, w którym znajduje poczucie przynależności do grupy oraz miłość.
Tytuł: „Galerianki”
Reżyser: Katarzyna Rosłaniec
Scenarzysta: Katarzyna Rosłaniec
Zdjęcia: Witold Stok
Muzyka: O.S.T.R.
Gatunek filmowy: dramat obyczajowy
Produkcja i rok produkcji: Polska, 2009
Krótka treść filmu: Grupka nastolatek, chcąc być „kimś” w szkole, oferuje mężczyznom w galeriach handlowych usługi seksualne w zamian za pieniądze, ubrania lub drogie gadżety. Wkrótce dołącza do nich początkowo niezdecydowana – Ala. Jej rodzinne problemy oraz chęć bycia popularną w szkole zbliżają ją coraz bardziej do koleżanek, w końcu zaczyna żyć jak one.
Tytuł: „Szkoła uczuć”
Reżyser: Adam Shankman
Scenarzysta: Karen Janszen
Zdjęcia: Julio Macat
Muzyka: Shane West, Jeff Cardoni, Mervyn Warren
Gatunek filmowy: melodramat
Produkcja i rok produkcji: USA, 2002
Krótka treść filmu: Nastoletnia Jamie Sullivan jest klasowym kujonem, pochodzącym z niezbyt bogatej rodziny. Jest bardzo religijną i skromną osobą, którą od urodzenia wychowuje ojciec – pastor. Nie wstydzi się okazywania, że wiara jest najważniejsza w jej życiu, być może dlatego nie jest lubiana. Do tej samej szkoły uczęszcza lekkomyślny London – przystojny chłopak nie do końca wiedzący, czego chce od życia. W końcu musi odpowiedzieć za swoje czyny i w ramach resocjalizacji występuje w szkolnym przedstawieniu i pomaga w nauce młodszym kolegom. Wkrótce poznaje Jamie, która staje się mu coraz bliższa. Lecz ich szczęście nie trwa długo, ponieważ dziewczyna dowiaduje się, że jest chora na białaczkę.
Tytuł: „Wolność słowa”
Reżyser: Richard LaGravenese
Scenarzysta: Richard LaGravenese
Zdjęcia: Jim Denault
Muzyka: Mark Isham, william
Gatunek filmowy: dramat
Produkcja i rok produkcji: Stany Zjednoczone, 2007
Krótka treść filmu: Erin Gruwell dostaje pracę w szkole dla trudnej młodzieży. Początkowo nie może nawiązać z nimi kontaktu, lecz zmienia się to, gdy kobieta proponuje im pisanie dziennika. Wraz z czasem liczba uczniów wyrażających swoje odczucia wzrasta i coraz bardziej przekonują się oni do nowej nauczycielki. Nastolatki w końcu zmieniają swoje nastawienie do świata oraz ludzi, a gdy grozi im strata ukochanej wychowawczyni, starają się do tego nie dopuścić.