W bezpieczny rok szkolny?
Tylko z Filmoteką Szkolną!
Festiwal Filmoteki Szkolnej to niepowtarzalna okazja do spotkania młodych kinomanów, którzy realizują swoje pierwsze filmy, świadomie dyskutują o oglądanych produkcjach oraz organizują filmowe akcje angażując w to szkoły i lokalne społeczności. Zbliżający się Festiwal będzie wyjątkowy ze względu na formułę online oraz dlatego, że po raz pierwszy mogą w nim uczestniczyć całe klasy! Na edycję „10 i pół” zapraszamy od 20 do 24 października. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 października.
Na 5 festiwalowych dni FINA zaplanowała zarówno wydarzenia dla uczniów jak i nauczycieli. W programie nowe, polskie filmy, liczne zajęcia oraz inspirujące dyskusje. Z uczestnikami spotka się między innymi Mateusz Pacewicz, autor scenariusza do „Bożego Ciała” i „Sali samobójców. Hejtera”. Podczas warsztatów i masterclassów będzie można sprawdzić czym różni się storyboard od scenariusza? Czy można opowiadać obrazy za pomocą dźwięku? dowiedzieć się, co oznacza termin found footage i dlaczego produkowanie filmów to nie tylko dobra zabawa, ale też wielkie wyzwanie. Wszystko to bezpłatnie i online, z myślą o licznych odbiorcach z różnych miejsc Polski.
Zależy nam, by Festiwal Filmoteki Szkolnej, nawet w wersji wirtualnej i pomimo fizycznego dystansu, pozostał wydarzeniem, które umożliwia wspólne dzielenie wrażeń i budowanie społeczności szkół. Istotą Filmoteki Szkolnej jest jej powszechna dostępność, stąd Internet był z nami niemal od zawsze – podkreśla kierowniczka zespołu edukacji filmowej FINA, Agata Sotomska.
Nadchodzącą edycję Festiwalu Filmoteki Szkolnej otworzy pokaz filmu „Nieletni inżynierowie” Aleksandry Skowron i Hanny Polak. Dokument pokazujący co się stanie, kiedy nastolatki z małego, polskiego miasta trafią na porywającego nauczyciela i zostaną zainspirowani przez inżynierów pracujących nad polskim satelitą PW-Sat2. Opowieść o odkrywaniu pasji i o tym jak spotkanie na naszej drodze odpowiednich osób może odmienić życie. Z kolei na najmłodszych widzów czeka zestaw wybranych animacji z Ogólnopolskiego Przeglądu Oko Kalejdoskopu. A to dopiero początek festiwalowej przygody!
Skąd wiemy jak biegnie koń? Czy spoilery filmowe to temat kontrowersyjny? Co zrobić, gdy aktor zaśpi na plan filmowy? Na te i jeszcze więcej pytań poszukamy odpowiedzi podczas zajęć, które poprowadzą zaproszeni eksperci. Porozmawiamy o tym, czy dziś wszyscy jesteśmy krytykami filmowymi. Nauczymy się tworzyć strategię promocji własnego filmu i odkryjemy tajniki organizacji festiwali! W programie nie zabraknie lubianych szczególnie przez najmłodszych uczniów warsztatów animacji, podczas których pokażemy jak film wprawia obraz w ruch. Nowością będą zajęcia projektowania filmowych gier, które potrwają aż 3 dni!
Zwieńczeniem Festiwalu będą na spotkania z przedstawicielami szkół wyższych, którzy opowiedzą o swoich uczelniach oraz możliwościach, jakie dają kierunki filmowe i filmoznawcze.
W czasie Festiwalu nie zabraknie nieformalnych spotkań dla młodzieży w formie wirtualnych kawiarenek. W niezobowiązującej atmosferze uczestnicy zastanowią się czy szkoła uczy krytycznego myślenia oraz odkryją fenomen kina klasy B i produkcji, które określić można mianem guilty pleasure. Z kolei o wcielaniu w życie pięknych marzeń porozmawiają ze swoimi rówieśnikami, organizatorami Festiwalu 9 Minut, Unia Film Festival oraz Festiwalu Filmów Grozy FilmSteria.
Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazują jak istotny jest dobrostan emocjonalny zarówno dzieci i młodzieży, ale też nauczycieli. Co zrobić, by nie poddać się wypaleniu zawodowemu i czerpać codzienną radość z pracy? W jaki sposób wykorzystywać Design Thinking, w zrozumieniu różnego typu problemów, z jakimi zmagają się nastolatkowie? Po które narzędzia warto sięgnąć do realizacji bezpiecznych zajęć z uczniami? To zagadnienia jakie poruszą eksperci podczas spotkań pod nazwą „Pokój nauczycielski”, które skierowane będą do pedagogów.
Pełny harmonogram Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Edycja 10 i pół do sprawdzenia na stronie: www.filmotekaszkolna.pl.
Filmoteka Szkolna to zainicjowany w 2009 roku program edukacyjny obejmujący swoim zasięgiem wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w Polsce. Bazą Filmoteki Szkolnej jest pakiet składający się z 65 lekcji tematycznych, w których znajdują się materiały dydaktyczne i 143 filmy fabularne, dokumentalne i animowane pozwalające wprowadzić elementy edukacji filmowej do programów nauczania. W ciągu roku szkolnego nauczyciele i uczniowie z całego kraju mogą uczestniczyć w bezpłatnych lekcjach, warsztatach i kursach prowadzonych przez ekspertów. W roku szkolnym 2020/2021 zajęcia odbywają się online. Program Filmoteka Szkolna realizowany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.
Więcej o Filmotece Szkolnej:
http://www.filmotekaszkolna.pl/
https://www.facebook.com/FilmotekaSzkolna/
[z materiałów organizatora]