Kina stanowią nieodłączny – a może nawet najważniejszy – element kultury filmowej każdego miasta. Łódź może być z nich naprawdę dumna. Od zawsze stanowiły bowiem miejsca żywej kultury, oferując rozrywkę i naukę, ale przede wszystkim wspólnotowe przeżywanie filmu. Ile wspomnień wiąże się z pobytem w kinie! Pierwsze randki, olśnienia filmowe, nieoczekiwane zerwanie się taśmy… Kina to także historia naszej codzienności – dzięki nim widzimy, jak zmieniały się nasze nawyki spędzania wolnego czasu, w jaki sposób rozwijał się przemysł rozrywkowy, którego kino stanowi element.
Spojrzenie na mapę łódzkich kin – zarówno tych istniejących dawniej, jak i działających dziś – odkrywa nową trasę wędrówek po mieście. Proponujemy dziś spacer po łódzkim śródmieściu, dzięki któremu poznać będzie można ekskluzywne kinematografy (tak niegdyś nazywano kina), kina biorące prężny udział w rozwoju ruchu klubowego i kin studyjnych oraz współczesne przybytki X Muzy. Proponowana droga stanowi jedną z wielu możliwości przemieszczania się po trasie skomponowanej z miejsc zaznaczonych na mapie.
Proponowana trasa:
- Bodo (ul. Rewolucji 1905 r 78/80)
- Bałtyk (ul. Narutowicza 20)
- Capitol (ul. Próchnika 17)
- Gdynia (ul. Tuwima 2)
- Wisła (Tuwima 1)
- Tatry (ul. Sienkiewicza 40)
- Kinematograf (Plac Zwycięstwa 1)
- Charlie (ul. Piotrkowska 203/205
Metryki kin przygotowały studentki i absolwentki kierunku filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim: Paulina Januszewska, Marta Kasprzak, Emiliya Kolesnyk, Oliwia Nadarzycka, Justyna Szaferska.
Propozycja trasy wycieczki szlakiem plenerów filmów kręconych w Łodzi
Trudno określić, ile filmów kręcono na ulicach Łodzi. Z pewnością kilkaset, ale dokładna liczba nie jest znana. Proponowana trasa prezentuje plenery najbardziej popularnych polskich filmów. Bezsprzecznie, wśród nich będą plenery Ziemi obiecanej (reż. A. Wajda, 1974), która w zdecydowanej większości była kręcona w naszym mieście. Właściwie, można by zaplanować trasę poświęconą tylko temu filmowi, a i tak pewnie nie wystarczyłoby czasu na zwiedzenie wszystkich miejsc, w których ten film powstawał. To samo dotyczy m.in. filmu Aleja Gówniarzy (reż. P. Szczepański) oraz seriali: Komisarz Alex i Ultraviolet.
Wybór zaprezentowanych podczas tej wycieczki punktów podyktowany był dwoma kryteriami: po pierwszy musiałby to być plenery, które są położne niedaleko siebie, aby tworzyły trasę spacerową, po drugie musiały dotyczyć znanych filmów kręconych w całości lub dużej części w Łodzi. Jest to wybór oczywiście subiektywny i z pewnością wielu miejsc i filmów będzie brakowało wytrwanemu widzowi, ale na coś trzeba było się zdecydować.
Trasa: ul. Ogrodowa 38/43 -> ul. Cmentarna -> ul. Legionów -> ul. Żeromskiego -> ul. Próchnika -> ul. Gdańska -> ul. Więckowskiego -> ul. Wólczańska -> ul. 6 Sierpnia -> ul. Kościuszki -> ul. 6 Sierpnia -> ul. Piotrkowska -> ul. Tuwima -> ul. Sienkiewicza -> ul. Traugutta -> pl. Sałacińskiego.
Opracował Filip Jasieczek
Proponowana trasa wycieczki po Łodzi filmowej prezentuje najważniejsze łódzkie instytucje, które zdecydowały o rozwoju kina oraz tradycji Łodzi filmowej.
Przedstawiona jest w dwóch wariantach – pełnym oraz skróconym, pozwalającym odwiedzić podane miejsca, poruszając się pieszo.
Trasa w wersji skróconej (ok. 4 km) rozpoczyna się od punktu nr 2, 3, następnie 5, 6, 7 oraz 8. Początek wycieczki: ul. Narutowicza 13 -> Piotrkowska (Aleja Gwiazd) -> Moniuszki -> Traugutta -> Kilińskiego -> Targowa -> pl. Zwycięstwa -> Targowa -> Fabryczna -> Kilińskiego -> Abramowskiego -> Sienkiewicza 100.
Opracował Filip Jasieczek
Rozwijająca się z roku na rok sieć łódzkich tras rowerowych oraz bogata infrastruktura dostępnego powszechnie Łódzkiego Roweru Publicznego zachęcają do odkrywania filmowych oblicz tego miasta właśnie z wykorzystaniem roweru.
Ze względu na bogactwo występujących w Łodzi stylów architektonicznych i możliwości wyboru interesujących lokacji, przestrzeń miejska znakomicie pełni rolę różnorodnych plenerów filmowych, dlatego Łódź obecna jest w wielu filmach fabularnych, serialach, reklamach i teledyskach. Gra samą siebie, a także – co szczególnie ciekawe – występuje w roli innych miast; łódzkie plenery to na ekranach m.in. Londyn, Paryż, Warszawa, Nowy Jork.
W Łodzi znajdują się ważne instytucje filmowe: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Animacji Se-Ma-For, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (Oddział łódzki), Łódzkie Centrum Filmowe, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, studia produkujące filmy (m.in. Opus Film, Anagram Film i inne).
Opracował Bartosz Damian Mielniczek
Powstały w 2016 roku film Powidoki to ostatnia produkcja w filmografii zmarłego w tym samym roku Andrzeja Wajdy. Autorem scenariusza filmu jest Andrzej Mularczyk, zdjęć — Paweł Edelman, muzykę skomponował Andrzej Panufnik. W roli głównej wystąpił Bogusław Linda.
Inspiracją do filmu była biografia znanego polskiego malarza Władysława Strzemińskiego (1893–1952) — współzałożyciela i wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie nosi ona nazwę Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego).
Światowa premiera filmu odbyła się we wrześniu 2016 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie pokazywany był w sekcji „Mistrzowie”. W tym samym miesiącu Powidoki zostały zaprezentowane polskiej publiczności na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (poza konkursem), gdzie otrzymały pozakonkursową Nagrodę Jury. Ogólnopolska premiera Powidoków odbyła się 12 stycznia 2017 roku w Łodzi, w hali maszyn EC1. Na to wydarzenie goście z Warszawy przyjechali specjalnym pociągiem.
Poniżej zaprezentowane zostały wybrane łódzkie plenery filmu Powidoki.
Opracowanie oraz zdjęcia: Weronika Łuczak i Zuzanna Brzozowska.