„Filmowe dekady” w Lublinie
Anna Borowska, Joanna Wawiórka-Kamieniecka
„Filmowe dekady” w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie!
Nasza przygoda z historią kina zaczęła się od zabawy z młodzieżą. Postanowiłyśmy dowiedzieć się, czym jest dla niej kino i co robi na niej wrażenie. Były krzyżówki, rysunki, zagadki i rozmowy. Często byłyśmy zaskakiwane tytułami, jakie wymieniali młodzi ludzie. Zdarzały się perełki kina, o których znajomość ich nawet nie podejrzewałyśmy, wymieniane jednym tchem z serialowymi produkcjami rozrywkowych stacji telewizyjnych. Młodzi ludzie byli gotowi i chętni do dyskusji, niejednokrotnie patrząc na obrazy z innej perspektywy, niż zakładałyśmy, planując zajęcia.
Cykl spotkań rozpoczęłyśmy omówieniem filmu „Złodzieje rowerów”. Uczestnikami zajęć byli uczniowie II klasy o profilu artystycznym XV LO w Lublinie, którzy jako pierwsi zadeklarowali chęć udziału w projekcie, mieliśmy więc 32 osoby otwarte i gotowe na nowe dla siebie doświadczenie. Wybrałyśmy zestaw filmów zdecydowanie historyczny (kolejne omawiane tytuły to: „Sokół malatański”, „La strada”, „Siódma pieczęć”), słusznie mniemając, że natrafimy na swoistą „białą plamę”. Rzeczywiście lata 40. i 50. ubiegłego wieku to niemal terra incognita w wiedzy filmowej licealistów i z radością tę lukę uzupełniliśmy. Jedyny film „współczesny” w tym zestawie – „Dzień świra” w reż. M. Koterskiego, wywołał szczególnie żywe reakcje widzów. Nie bez wpływy na taki odbiór był „mięsisty” język filmu, ale też niewątpliwa aktualność tematu.
Spotkania stały się dla nas wspólną podróżą po świecie filmu, uczestnicy projektu widzieli filmy po raz pierwszy, a my po raz kolejny, odkrywając nowe konteksty.
Stałym elementem każdego spotkania były konkursy związane w wiedzą filmową. Krótkie, niejednokrotnie podchwytliwe pytania nagradzane były „absurdalnymi nagrodami” – kuponem na darmowy napój w restauracji, kompletem chińskich pałeczek, przypinką ze śmiesznym napisem, żółtą czapeczką, różowym ołówkiem – nikt nigdy nie wiedział, co wylosuje. Konwencja konkursu bardzo przypadła do gustu młodym widzom, co sprawiło, ze chętnie angażowali się w proponowane przez nas działania.
Ideą projektu było przekazanie wybranych elementów z historii kina i pojęć filmowych, jednoczenie pozwalając na pełną swobodę interpretacyjną i ten cel został zrealizowany.
Portal młodych kinomanów
Opublikuj relację z wydarzenia filmowego
Zachęcamy wszystkich uczniów do tworzenia własnych relacji z imprez filmowych organizowanych w całej Polsce oraz recenzji i filmowych baz danych. Nadesłane teksty postaramy się opublikować w dziale młodzi kinomani, a najlepsze z nich nagrodzimy upominkami filmowymi. Swoje propozycje nadsyłajcie na adres: gabinetfilmowy@op.pl w temacie wiadomości wpisując „Portal młodych kinomanów”.