Filmy o ludziach „Innych od innych”
Kategoria odmienności, typy odmienności
Anna Sysło, Sabina Zmarzła, Katarzyna Zaucha, Michał Teodorowicz, Rafał Sury, Gabriela Sitko, Karolina Furmańska, Michał Mleczko pod opieką Mariusza Widawskiego i Agnieszki Grzegórzek-Zając
Publiczne Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej
Tytuł: „Szósty zmysł”
Reżyser: scenarzysta: M. Night Shyamalan
Zdjęcia: Tak Fujimoto
Muzyka: James Newton Howard
Gatunek filmowy: thiller
Produkcja i rok produkcji: USA, 1999r
Krótka treść filmu: Znany psychiatra Malcolm Crowe zostaje pewnego dnia postrzelony przez swojego pacjenta. Bohater powoli dochodzi do siebie. Rok później poznaje on ośmioletniego chłopca, który – jak sam później wyzna- posiada tzw. „szósty zmysł”. Jest to niezwykły dar, który pozwala mu wyobrazić sobie, co zdarzyło się w danym miejscu przed wielu laty, a także widzieć i słyszeć umarłych.. Okazuje się jednak, że nie każdy dar jest błogosławieństwem – chłopiec ma przez to wiele koszmarów…
Tytuł: „Przerwana lekcja muzyki”
Reżyser: James Mongole
Scenarzysta: James Mongold, Lisa Loomer, Anna Hamilton Phelan
Zdjęcia: Jack N. Green
Muzyka: Michael Danna
Gatunek filmowy: biograficzny, dramat
Krótka treść filmu: Główna bohaterka Susanna jest nastolatką przeżywającą trudny okres dorastania. Gdy przedawkowuje środki przeciwbólowe, rodzice decydują się umieścić ją w szpitalu psychiatrycznym, gdzie przebywa dwa lata i przechodzi prawdziwą szkołę życia. W szpitalu poznała Lisę, która buntuje się przeciw wszystkim i wszystkiemu. To dzięki niej Susanna odnajduje to, co w życiu najważniejsze, czyli samą siebie.
Sabina Zmarzła
Tytuł: „Obłęd”
Tytuł oryginalny: „The Jacket”
Reżyser: John Maybury
Scenarzysta: Marc Rocco, Massy Tadjedin, Tom Bleecker
Zdjęcia: Peter Deming
Muzyka: Brian Eno
Gatunek filmowy: dramat, thriller
Produkcja i rok produkcji: Niemcy, USA, 2005
Krótka treść filmu: Postrzelony w głowę podczas wojny w Zatoce Perskiej, żołnierz Jack Starks zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo i skierowany do zakładu zamkniętego, gdzie odkrywa w sobie niezwykłą umiejętność przemieszczania się w czasie. Dzięki temu widzi przyszłość, przerażony wizją swojej śmierci postanawia zmienić przeznaczenie.
Sabina Zmarzła
Tytuł: „Jestem numerem cztery”
Reżyser: D.J. Caruso
Scenarzysta: Alfred Gough, Miles Millar, Marti Noxon
Zdjęcia: Guillermo Navarro
Muzyka: Trevor Rabin
Gatunek filmowy: science-fiction, akcja, przygodowy
Produkcja i rok produkcji: USA, 2011
Krótka treść filmu: John Smith jest jednym z dziewięciu uciekinierów z pogrążonej w wojnie planety Lorien, który na Ziemi szuka schronienia przed ścigającym go bezlitosnym wrogiem. W Ohio zakochuje się w Sarze Hart, dziewczynie gwiazdy footballu. Wkrótce jednak John i jego szkolna miłość znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Tak, jak jego poprzednicy, może stracić życie. Aby przeżyć, John będzie musiał użyć swych niezwykłych mocy i zjednoczyć siły z pozostałymi zbiegami.
Katarzyna Zaucha
Tytuł: „Forrest Gump”
Reżyser: Robert Zemeckis
Scenarzysta: Eric Roth
Zdjęcia: Don Burgess
Muzyka: Alan Silvestri
Gatunek filmowy: dramat, komedia
Produkcja i rok produkcji: USA, 1994
Krótka treść filmu: Forrest Gump jest mężczyzną, którego wychowywała matka. Został porzucony przez ojca. Miał on bardzo niski iloraz inteligencji, ale jego matka wierzyła, że ma on takie same możliwości, jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Siedząc na przystanku, Forrest opowiada przypadkowym osobom o swoim życiu, a także o wydarzeniach z historii USA. Był gwiazdą footballu, odznaczonym bohaterem wojennym i odnoszącym sukcesy biznesmenem. Główny bohater zyskuje status osobistości. Najważniejsze jest dla niego jednak zdobycie miłości swojej najlepszej przyjaciółki – Jenny Curran.
Katarzyna Zaucha
Tytuł: „Milczenie owiec”
Reżyser: Jonathan Demmehttp
Scenarzysta: Ted Tally
Zdjęcia: Tak Fujimoto
Muzyka: Howard Shore
Gatunek filmowy: Thriller
Produkcja i rok produkcji: USA, 1991
Krótka treść filmu: Psychopata porywa i morduje młode kobiety na środkowym zachodzie USA. Trudna sprawa owego psychopaty, Buffalo Billa, który obdziera soje ofiary ze skóry, zostaje przydzielona przez FBI młodej agentce Clarice Starling. Nie mogąc sobie poradzić z ujęciem przestępcy, FBI wysyła ją na wywiad z innym chorym psychicznie mordercą, Hannibal Lecterem, który może dostarczyć wiele informacji i tropów do kolejnych działań zabójcy.
Michał Teodorowicz
Tytuł: „Pachnidło”
Reżyser: Tom Tykwer
Scenarzysta: Andrew Birkin, Bernd Eichinger
Zdjęcia: Frank Griebe
Muzyka: Reinhold Heil, Johnny Klimek, Tom Tykwer
Gatunek filmowy: dramat, thriller
Produkcja i rok produkcji: Francja, Hiszpania, Niemcy, USA, 2006
Krótka treść filmu: Filmowa adaptacja bestsellerowej powieści, która została przetłumaczona na ponad 20 języków. Patrick Suskind opisał historię człowieka, który był obdarzony darem niezwykłego węchu. Jego życie stało się wieczną pogonią za absolutnym zapachem, za doskonałością, co doprowadziło go do szalonych czynów. Wiedząc, że może stać się największym perfumiarzem wszechczasów, szuka dziewczyny o idealnym zapachu. Bowiem bohater robi doskonałe pachnidła z dziewiczego ciała kobiecego.
Rafał Sury
Tytuł: „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”
Reżyser: David Fincher
Scenarzysta: Eric Roth, Robin Swicord
Zdjęcia: Claudio Miranda
Muzyka: Alexandre Desplat
Gatunek filmowy: melodramat
Produkcja i rok produkcji: Stany Zjednoczone, 2008
Krótka treść filmu: Film opisuje ciekawą historię mężczyzny, którego zegar biologiczny chodzi do tyłu. Historię tę poznaje kobieta czytająca pamiętnik tytułowego bohatera swojej matce na łożu śmierci, jak się później okazuje kobiety są uczestniczkami tej historii. Benjamin Button urodził się jako osiemdziesięcioletnie dziecko i z czasem młodnieje. W ciągu swojego życia przeżywa wiele ciekawych momentów i poznaje wielu interesujących ludzi, m.in. Daisy – wnuczkę sąsiadki, z którą się zaprzyjaźnia, a z czasem zakochuje się w niej. Razem przeżywają wiele trudności i radości.
Rafał Sury
Tytuł: „Szkoła uczuć”
Reżyser: Adam Shankman
Scenarzysta: Karen Janszen
Zdjęcia: Julio Macat
Muzyka: Shane West, Jeff Cardoni, Mervyn Warren, Mandy Moore – wykonanie piosenek
Gatunek filmowy: melodramat
Produkcja i rok produkcji: USA, 2002
Krótka treść filmu: Landon Carter co pewien czas wspomina wszystkie chwile, które spędził z Jamie Sullivan, jego największą miłością. Dziewczyna była zupełnie inna niż wszystkie koleżanki chłopaka, nie lubiła się wyróżniać, skromna, nieważny był dla niej wygląd, tylko wnętrze człowieka. Była córką pastora, najważniejsza była dla niej wiara. Landon był zupełnie innym człowiekiem. Najważniejsza była dla niego zabawa, nie posiadał żadnych wartości. Jego całe życie odmieniło się po dokładnym poznaniu Jamie. Dawna dziwaczka stała się dla niego przykładem, zakochał się w niej. Niedługo potem razem musieli zmierzyć z losem…
Gabriela Sitko
Tytuł: „Gothika”
Reżyser: Mathieu Kassovitz
Scenarzysta: Sebastian Gutierrez
Zdjęcia: Matthew Libatique
Muzyka: John Ottman
Gatunek filmowy: horror, psychologiczny
Produkcja i rok produkcji: USA, 2003
Krótka treść filmu: Opowieść o błyskotliwej, odnoszącej sukcesy na polu zawodowym pani psycholog, Dr Miranda’y Grey (Halle Berry), która zajmuje się sprawami chorych kryminalistek. Pewnego dnia budzi się w pracy nie jako lekarz, ale jako pacjent. Nie pamięta nic, poza tajemniczym spotkaniem z młodą kobietą. Po pewnym czasie Miranda, dowiaduje się, że jest oskarżona o zabójstwo. Próbuje dowiedzieć się prawdy, kiedy odkrywa, że za sprawą stoi duch żądny zemsty. Chcąc udowodnić swoją niewinność, popada w coraz większą paranoję, a wśród ludzi uważana jest za nienormalną.
Karolina Furmańska
Tytuł: „Piękny umysł”
Reżyser: Ron Howard
Scenarzysta: Akiva Goldsman
Zdjęcia: Roger Deakins
Muzyka: James Horner
Gatunek filmowy: biograficzny, dramat
Produkcja i rok produkcji: USA, 2001
Krótka treść filmu: Film Piękny umysł to ekranizacja powieści Sylvii Nasar pod tym samym tytułem. Opowiada on historię Johna Forbesa Nasha Jr. (Russell Crowe), genialnego matematyka chorego na schizofrenię paranoidalną. Obraz ukazuje jego życie z żoną (Jennifer Connelly) od sukcesu, poprzez chorobę wykrytą w wieku 30 lat, aż po szczęśliwy powrót do zdrowia.
Michał Mleczko