Opus Film, Oddział Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Toya Studios, Klub Wytwórnia, Kino 3d Wytwórnia
Przy ulicy Łąkowej 29, na terenie dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych, mieści się obecnie kompleks obiektów, w których funkcjonują różne instytucje filmowe.
Opus Film to największe łódzkie (i jedno z największych w Polsce) studio filmowe, w którym realizowane są filmy fabularne (powstały tutaj m.in.: nagrodzona Oscarem Ida Pawła Pawlikowskiego z 2013 roku oraz Edi Piotra Trzaskalskiego z 2002 roku), seriale telewizyjne, spektakle teatru telewizji, teledyski i reklamy.
W łódzkim oddziale Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (jedynym poza Warszawą) archiwizowane są filmy na taśmach (czyli materiały filmowe – negatywowe i pozytywowe oraz materiały dźwiękowe), scenariusze, scenopisy, storyboardy, a także dokumentacja filmowa.
W Toya Studios mieści się jedno z najnowocześniejszych na świecie studiów dźwiękowych.
Klub Wytwórnia, znajdujący się w dawnej hali zdjęciowej, jest dziś miejscem koncertów muzycznych i spektakli teatralnych.
W gmachu Double Tree by Hilton mieści się hotel, biurowiec klasy A oraz Kino 3D Wytwórnia.
Dzieje Wytwórni Filmów Fabularnych rozpoczęło utworzenie w 1945 roku Przedsiębiorstwa Państwowego Film Polski. To w łódzkiej wytwórni zrealizowany został w 1947 roku pierwszy powojenny polski film fabularny – Zakazane piosenki („rozpikselowane” kadry z tego filmu zdobią elewacje gmachu Double Tree by Hilton).
W 1949 roku z działu produkcji Filmu Polskiego wyodrębniono trzy osobne przedsiębiorstwa: Wytwórnię Filmów Fabularnych i Wytwórnię Filmów Oświatowych (od 1994 do 2012 roku nosiła ona nazwę Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, obecnie spółka z o. o. działa pod pierwotna nazwą Wytwórnia Filmów Oświatowych) zlokalizowano na stałe Łodzi, a w Warszawie utworzono Wytwórnię Filmów Dokumentalnych (obecnie – po rozszerzeniu w latach 80. XX w. profilu działalności funkcjonuje ona pod nazwą Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych).
Przez kolejne lata w łódzkiej WFF powstawały filmy polskie i międzynarodowe koprodukcje (swego czasu realizowano w Łodzi rocznie 16–18 filmów fabularnych i 30 odcinków seriali telewizyjnych).