Między Eugeniuszem Bodo a Bodo Koxem
Nazwa kina: „Bodo”
Data założenia: 26.04.2014
Data zamknięcia: nie dotyczy — wciąż działa
Adres: ul. Rewolucji 1905 r. 78/80
Kino „Bodo” to najmłodsza instytucja filmowa na łódzkiej mapie, założona w 2014 roku przez pięcioosobową spółdzielnię społeczną „Odblask” z wykorzystaniem środków unijnych. Mieści się ono w pomieszczeniach biurowych dawnej wytwórni żabek do zasłon. Jak mówi Wojciech Wojtysiak, kierownik kina, „Bodo to reinkarnacja wielu zaginionych łódzkich kin: Cytryny, Polonii czy Przedwiośnia”. Czuć to bardzo mocno w atmosferze, która tam panuje, tej swoistej mieszance domowego ciepła i aromatu świeżo parzonej kawy.
Sala kinowa jest nietypowa. Oprócz zwykłych luźno ustawionych krzeseł, widzowie mają do dyspozycji wygodne kanapy i wysokie fotele, które pozwalają poczuć się jak we własnym domu. Jednak zamiast telewizora jest duży szary ekran kinowy, na którym obrazy wyświetlane są z multimedialnego projektora, a studyjne nagłośnienie obsłuży nawet koncert. Na co dzień można tu obejrzeć filmy zarówno komercyjne (choć stanowczo nie blockbustery), jak i niszowe. Na oficjalnym otwarciu goście mieli okazję zobaczyć Lokatora Alfreda Hitchcocka z 1927 roku z akompaniamentem łódzkiego zespołu The Washing Machine.
„Bodo” słynie przede wszystkim z organizowania pokazów tematycznych (jak „Letnie zimowisko” — filmy mające zapewnić widzom ochłodę w upalny dzień) oraz filmów spoza łódzkich festiwali („Opolskie lamy”, „OP!LA” czy „Afrykamera”). Jednym z flagowych projektów kina jest Festiwal Filmów Antydepresyjnych „Relanium”, zapoczątkowany w „Cytrynie”, którego celem jest, jak świadczy nazwa, poprawa nastroju widzów. Wśród nadesłanych filmów jury wybiera trzy najbardziej antydepresyjne filmy. Dodatkowo własną nagrodę przyznaje publiczność. Nowym projektem, realizowanym wraz z klubokawiarnią Niebostan i Centrum Dialogu, jest Festiwal Kina Przedwojennego „Urania”.
Ceny biletów, w porównaniu do cen w kinach sieciowych, wyglądają bardzo atrakcyjnie. Bilet ulgowy kosztuje 14 złotych, normalny — 16. Można je kupić zarówno w barze kina, jak i przez internet.
„Bodo” to idealne miejsce dla każdego miłośnika kina, który poszukuje spokojnego kąta, w którym może w spokoju oddać się seansowi, rozkoszując się domową atmosferą.
Bibliografia:
- Kulesza, A. Michalska, M. Koliński, Łódzkie kina: od Bałtyku do Tatr, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź 2015.
- http://kinobodo.pl (dostęp dnia 12.07.2017).
- http://lodz.wyborcza.pl/ (dostęp dnia 12.07.2017).
- http://lodz.naszemiasto.pl/ (dostęp dnia 12.07.2017).
- http://www.plasterlodzki.pl/ (dostęp dnia 12.07.2017).
Opracowała: Justyna Szaferska