8 mila

Aangelika Stoch

Gimnazjum nr 1 im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem

Reżyserem filmu „8 mila” jest Curtis Hanson. Film ten powstał w 2002 r. w USA. Główną rolę w tej produkcji zagrał Eminem (Marskall Mathers), który wcielił się w rolę Jimmiego Smitha „Rabbita”.

Jimmy był nieśmiałym i zamkniętym w sobie chłopakiem, ale gdy zaczął rapować, „otworzył się”. Posiadał on wielki talent, chociaż nie miał łatwego życia. Wychowywał się bez ojca, a jego matka była alkoholiczką, miał on także 7-letnią siostrę, z którą był bardzo zżyty. Był on nieśmiałym nastolatkiem, ale dzięki rapowaniu stawał się kimś więcej. Przez styl swojego życia chciał pokazać swoim „czarnym” znajomym, że nie tylko osoby czarnoskóre mają ogromny talent muzyczny, „biali” też go posiadają.

Rabbit był wzorem dla innych, którzy bali się pokazać swoje zdolności. Znosił on wszystkie porażki i szedł dalej aż doszedł na szczyt. Młodzież żyjąca w tamtej dzielnicy (i w wielu podobnych) większość swojego czasu spędzała w klubach, w których odbywały się bitwy. Polegały one na szybkim konstruowaniu obraźliwych tekstów, które były podczas nich rapowane. Jimmy na początku sobie nie radził w tych pojedynkach, ale z czasem szło mu coraz lepiej i stanął na szczycie. Jimmy pokazał swój talent światu dzięki przyjaciołom, którzy podnosili go na duchu i dodawali odwagi. Dla niego liczyła się tylko muzyka. Była dla niego najważniejsza. Dzięki niej życie stawało się mniej okrutne, a problemy były mniejsze. Swoją ciężką pracą Rabbit osiągną wielką sławę i szacunek – nawet u swoich wrogów.

Z tego filmu możemy wywnioskować, że główny bohater chce nam uświadomić, że trzeba być wytrzymałym, a osiągnie się sukces. Mimo przeciwności losu musimy się starać i nie poddawać, a zwyciężymy. Może nie jest to najlepszy film, ale na pewno dzięki nim paru ludzi odnalazło sens swojego życia.

tytuł: „8 mila”
gatunek: biograficzny, dramat, musical, obyczajowy
reżyseria: Curtis Hanson
produkcja: USA, Niemcy
rok prod.: 2002
Wróć do wpisów