30. Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza – tylko online
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że ulega zmianie formuła 30. Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej z hybrydowej na wirtualną. Spotkamy się, tak jak planowaliśmy poprzednio, w dniach 13–15 listopada 2020 r., ale za pośrednictwem serwisów Vimeo, E-Kino Pod Baranami oraz platformy Teams.
Temat tegorocznego spotkania także pozostaje bez zmian: „Kino polskie z perspektywy współczesności”.
W programie znajdą się:
– spotkania z producentką Idy i Zimnej wojny Ewą Puszczyńską (prowadzone przez dra Piotra Pławuszewskiego) oraz z aktorką, scenarzystką i reżyserką Gabrielą Muskałą (prowadzone przez Dianę Dąbrowską),
– wykłady przygotowane przez najwybitniejszych polskich filmoznawców:
Obrazy historii w filmach Pawła Pawlikowskiego – wykład prof. Mikołaja Jazdona i prof. Krzysztofa Kozłowskiego (UAM)
Łódzkie tradycje filmowe i strategie marketingowe – wykład prof. Konrada Klejsy (UŁ)
Metafora, konwencja i doświadczenie egzystencjalne – motyw choroby w kinie polskim – wykład prof. Piotra Zwierzchowskiego (UKW)
Off Cinema w czasie pandemii – wykład prof. Mikołaja Jazdona (UAM)
Czy może istnieć kino bez kina? – wykład prof. Piotra Sitarskiego (UŁ)
Dotknięcie Marcela Łozińskiego – analiza filmoznawcza dra Piotra Pławuszewskiego (UAM)
– pokazy filmów Ida Pawła Pawlikowskiego, Fuga Agnieszki Smoczyńskiej oraz, na zakończenie konferencji, filmowa niespodzianka,
– pokaz Marzec’68 w Łodzi Sławomira Kalwinka i dyskusja o filmie oraz możliwościach wykorzystania go w edukacji (z udziałem bohaterów filmu, Sławomira Kalwinka i Piotra Sitarskiego),
– Zdalne lekcje z Filmoteką Szkolną i nie tylko. Propozycje edukacyjne FINA – Agata Sotomska (FINA)
– wirtualne wizyty w łódzkich instytucjach kultury filmowej (Szkoła Filmowa, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego – sala neoplastyczna) oraz na łódzkim Szlaku Bajkowym.
Konferencję, na którą zapraszamy do wirtualnego świata w godzinach 15:00 do 22:00, poprowadzi tradycyjnie prof. Piotr Sitarski.
Udział w imprezie jest nieodpłatny. Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o udziale w formie doskonalenia zawodowego.
Formularz rejestracyjny dla uczestników online jest nadal dostępny na wortalu EdukacjaFilmowa.pl, po kliknięciu w baner główny. Uczestnicy zarejestrowani na konferencję stacjonarną lub online nie powinni tego robić ponownie.
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Partnerami wydarzenia są także Centralny Gabinet Edukacji Filmowej, Pałac Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi, Wydział Filologiczny UŁ – Katedra Filmu i Mediów Audiowizualnych, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoła Filmowa w Łodzi, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Narodowe Centrum Kultury, E-Kino Pod Baranami.