Noc filmowa w „Powstańcach”

 

Ola Skrabel

I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku

W nocy z 21-go na 22-go lutego 2014 roku odbyła się w pierwsza w dziejach I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku Noc Filmowa. Organizacją imprezy zajęli się uczestnicy szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego pod opieką nauczycieli: Ewy Klonowskiej i Aleksandry Kotas oraz Adama Doliby. W piątkowy wieczór w szkole zebrało się około 80 osób z klas licealnych i trzeciej klasy gimnazjalnej w celu zobaczenia, a później przedyskutowania wybranych filmów. W programie znalazły się też konkursy przygotowane przez młodzież spotykającą się na cotygodniowych zajęciach szkolnego DKF-u. Już przed godziną 20.00 szkolna aula zaczęła zapełniać się dziesiątkami spragnionych filmowych doznań uczniów. Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem, młodzi mogli zobaczyć wprowadzający w atmosferę wieczoru film M. Dudziewicza „Wyjście na jaw robotników kina z fabryki snów” z pakietu Filmoteki Szkolnej. Nawiązujący tytułem do pierwszego w historii kina filmu braci Lumiere „Wyjście robotników z fabryki” obraz pytał słowami jednej z bohaterek „czy ty wiesz, co to jest film tak naprawdę?” Odpowiedzi miały dostarczyć kolejne projekcje. Porozkładanych na materacach i krzesłach, przykrytych śpiworami kinomanów, gorąco przywitały panie Ewa Klonowska oraz Aleksandra Kotas, informując o przebiegu „Nocy” oraz najważniejszych punktach regulaminu.
NF3
Światła zgasły, drzwi się zamknęły, nastała cisza – czas na pierwszy film fabularny! Uczniowie zobaczyli dramat z 2007 roku w reżyserii Juana Antonio Bayona pt. „Sierociniec”, poprzedzony, wygłoszonym przez naszą koleżankę, krótkim wstępem. Film był lekko wstrząsający, zaskakujący, nikt nie oderwał nawet ma moment wzroku od ekranu. Zaraz po tym wszyscy udali się na mały poczęstunek, którym była pizza, w przerwie dyskutując o niuansach filmowej fabuły. Drugim filmem było „Radio na fali” Richarda Curtisa, które bezwzględnie powaliło wszystkich na kolana. Muzyka z lat 60-tych wprawiła widzów w odpowiedni nastrój. W przerwie między seansami odbył się konkurs wiedzy o filmie, do którego uczestniczki DKF-u ułożyły pytania i zadbały o jego sprawny przebieg. Wzięło w nim udział 20 uczniów, każdy popisał się dobrą wiedzą filmową. Nagrodą dla najlepszych były filmy na płytach DVD. Po godzinie 1.00 rozpoczęła się projekcja trzeciego już filmu tej „Nocy” – oscarowego „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore. Film idealny dla ludzi zakochanych w kinie!, na co zwróciła uwagę wprowadzająca w jego klimat licealistka z szkolnego DKF-u.
NF2
Kolejnym konkursem były kalambury. Polegało to na tym, że jedna osoba z pary musiała przekazać drugiej, bez słów, tylko za pomocą ruchów ciała, tytuł wylosowanego filmu, m.in. „Milczenia owiec” czy „Asterixa i Obelixa”. Zaraz po tym odbył się konkurs sprawdzający znajomość muzyki filmowej. Również pary osób musiały wpisać na konkursową kartkę wykonawcę, tytuł utworu oraz tytuł filmu, z którego pochodziła dana piosenka. Wszyscy spisali się bardzo dobrze i zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami.
NF1
Ostatnim obejrzanym filmem był melodramat Blake’a Edwardsa, z Audrey Hepburn w roli głównej – „Śniadanie u Tiffany’ego”. Tym miłym akcentem po godzinie 6.00 zakończyła się Noc Filmowa. Uczniowie udali się do swoich domów, a organizatorzy zajęli się porządkowaniem sali.
Noc Filmową w I ZS można uznać za udaną! Oczywiście nie obyło się bez przyśnięcia na którymś z filmów, szczególnie po tak długim, męczącym tygodniu pełnym lekcji. „Powstańcy” uznali, że to pierwsza, ale nie ostatnia taka noc w ich szkole, już za parę miesięcy czas na kolejne takie wydarzenie!
NF4

Portal młodych kinomanów

Opublikuj relację z wydarzenia filmowego

Zachęcamy wszystkich uczniów do tworzenia własnych relacji z imprez filmowych organizowanych w całej Polsce oraz recenzji i filmowych baz danych. Nadesłane teksty postaramy się opublikować w dziale młodzi kinomani, a najlepsze z nich nagrodzimy upominkami filmowymi. Swoje propozycje nadsyłajcie na adres: gabinetfilmowy@op.pl w temacie wiadomości wpisując „Portal młodych kinomanów”.