Młodzież w bajecznych ogrodach animacji

 

Kilka słów o warsztatach „Ogrody animacji polskiej”

Magdalena Piątek, Tomek Kałucki pod opieką Mariusza Widawskiego i Agnieszki Grzegórzek-Zając

Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Woli Rzędzińskiej

Zostaliśmy laureatami konkursu „Dwa srebrne ekrany”, w którym mieliśmy za zadanie prowadzić dyskusję na forum internetowym na temat filmów młodzieżowych.

Nagrodą w konkursie było uczestnictwo w warsztatach filmowych „Ogrody Animacji Polskiej”, które już po raz piąty odbywały się w Sandomierzu, w dniach 30.04- 4.05.2013 r. podczas Festiwalu Filmów Niezwykłych.

Od drugiej strony

30 kwietnia, kiedy rozpoczęły się warsztaty, spotkaliśmy się z reżyserami, którzy mieli za zadanie pomóc nam w naszej najtrudniejszej roli – scenarzysty, reżysera, operatora kamery i montażysty. Uczestnicy warsztatów mogli wybrać pomiędzy dwoma filmowymi profilami: animacją i filmem eksperymentalno-dokumentalnym.

Podczas czterech dni warsztatów poznawaliśmy, krok po kroku, proces powstawania filmu. Gdy jesteśmy w kinie, widzimy efekt końcowy ogromnej ilości czasu i pracy oraz zaangażowania mnóstwa ludzi, jednak, oglądając film, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak tak naprawdę wygląda praca nad filmem. My mieliśmy możliwość nie tyle przyglądania się, co samodzielnego tworzenia filmu, który 4 maja został pokazany podczas zakończenia Festiwalu Filmów Niezwykłych.

Krok po kroku z pomysłem

Już drugiego dnia warsztatów zostaliśmy podzieleni na grupy i wyruszyliśmy na poszukiwania aktorów do naszego filmu. W tym roku reżyserzy zapoznali nas z eksperymentalną koncepcją – filmem składającym się z loopów, czyli zapętlonych ujęć, przedstawiających mieszkańców Sandomierza w przeróżnych sytuacjach. Chodząc po Sandomierzu, szukaliśmy ludzi, którzy zechcieliby wystąpić w loopie. Rzadko spotykaliśmy się z odmową, ludzie chętnie z nami współpracowali i dzięki nim zrealizowaliśmy nasze pomysły. Odpowiednio zmontowane sceny, dawały złudzenie powtarzalności. Odnosiło się wrażenie, że krótkie materiały filmowe trwają nie przerwanie. Animatorzy ożywiali nieruchome przedmioty z wykorzystaniem aparatu fotograficznego. Robili zdjęcia przedmiotom w każdej fazie jego ruchu. Połączone kolejno zdjęcia dawały efekt ruchomych obrazów.

2 maja odbyła się wstępna projekcja naszych ujęć. Reżyserzy dawali nam wskazówki do dalszej pracy i radzili nam, co zrobić, aby nasz film był jeszcze lepszy. Po południu znów wróciliśmy do pracy. Teraz my sami wcieliliśmy się w role aktorów, grając w loopach, które uprzednio wymyślaliśmy. Kolejny dzień spędziliśmy na montowaniu loopów i łączeniu ich z muzyką. Dzięki pomocy reżyserów praca ta nie sprawiła nam żadnego problemu. Niedługo potem nasz film był już gotowy. 4 maja na gali kończącej festiwal wszyscy mogli nasze wspólne filmowe dzieło obejrzeć.

Młodzi krytycy

Jako uczestnicy warsztatów mogliśmy „korzystać” z seansów filmowych, spotkań i imprez, jakie odbywały się w ramach festiwalu. Mieliśmy możliwość oglądania nie tylko filmów łatwych, lekkich i zabawnych, ale także tych, które niekoniecznie są dla nas zrozumiałe i zmuszają nas do refleksji, do zastanowienia się nad problematyką tego filmowego dzieła. Mogliśmy niejako zabawić się w krytyków filmowych, rozmawiając z innymi uczestnikami warsztatów, dzięki czemu integrowaliśmy się w grupie. Wzięliśmy udział także w wernisażu wystawy zdjęć Fausta Branchi. Ponadto 1 maja uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z aktorem Andrzejem Sewerynem, z którym udało nam się niejeden raz porozmawiać.

To już koniec

Teraz, gdy już wróciliśmy z warsztatów „Ogrody Animacji Polskiej”, jesteśmy dumni z pracy, jaką wykonaliśmy. Nie tylko z tego, że zostaliśmy laureatami konkursu „Dwa srebrne ekrany”, ale też z tego, że samodzielnie stworzyliśmy film od podstaw. Na pamiątkę po sandomierskich warsztatach nie zostały nam tylko zdjęcia i nagrody, ale też doświadczenie i wiedza o filmach, jaką przekazali nam reżyserzy.

IMG 9296

IMG 9299
IMG 9305
IMG 9310
IMG 9317
IMG 9561
Redakcja serwisu www.edukacjafilmowa.pl serdecznie zachęca do zapoznania się z filmem powstalym podczas tego wspaniałego przedsięwzięcia.

Portal młodych kinomanów

Opublikuj relację z wydarzenia filmowego

Zachęcamy wszystkich uczniów do tworzenia własnych relacji z imprez filmowych organizowanych w całej Polsce oraz recenzji i filmowych baz danych. Nadesłane teksty postaramy się opublikować w dziale młodzi kinomani, a najlepsze z nich nagrodzimy upominkami filmowymi. Swoje propozycje nadsyłajcie na adres: gabinetfilmowy@op.pl w temacie wiadomości wpisując „Portal młodych kinomanów”.