Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja (2017)

– pokaz i spotkanie z reżyserką

Kraków, Kino Pod Baranami,

13 marca 2018

Kino Pod Baranami zaprasza we wtorek, 13 marca, o godz. 20.15 na specjalny pokaz filmu dokumentalnego Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja. Film jest świadectwem odradzania się tradycji wyświęcania kobiet na mniszki buddyjskie. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką, Małgorzatą Dobrowolską.

Zaraz po osiągnięciu oświecenia, Buddha powiedział: Nie odejdę, dopóki nie ustanowię czterech filarów społeczności: bhikkhów (mnichów), bhikkhunī (mniszek), osób świeckich – kobiet i mężczyzn. W tradycji theravādy, jednej z trzech głównych współczesnych szkół buddyjskich, żeński zakon dotarł jedynie na Sri Lankę i nigdy nie dorównywał wielkością zgromadzeniu mnichów. W XI wieku – na skutek wojen i słabego wsparcia społecznego – linia ordynacji kobiet została przerwana. Dyskusja na ten temat wzbudza wśród wiernych ogromne emocje, podobnie jak temat święceń kapłańskich dla kobiet w religii katolickiej. Obecnie, po ponad tysiącletniej przerwie, kobiety odzyskują prawo, aby być mniszkami.

Bohaterki prezentowanego w Kinie Pod Baranami filmu Mistrzynie życia duchowego to prawdziwe pionierki, które musiały dokonać wyboru pomiędzy akceptacją swojej społeczności i kulturowymi normami, a życiem zgodnie z tym, co uznają za prawdziwe (przesłanie nauk Buddy). Reżyserce udało się uchwycić ich codzienne życie, zaangażowanie w przywrócenie kobiecej ordynacji oraz wyzwania, z którymi muszą się mierzyć. W filmie opowiadają swoją historię pełnym głosem. Ich relacje uzupełniane są wypowiedziami profesor Ellen Possman z uniwersytetu Baldwin Wallace, która przybliża bardziej skomplikowane zagadnienia związane z wyświęcaniem kobiet.

Wydarzenie: www.facebook.com/events/163261640997548

Zwiastun filmu: https://youtu.be/8fPQYM-Cv0w

Więcej na: www.kinopodbaranami.pl

[z materiałów organizatora]