Międzynarodowy Dzień Pamięci
o Ofiarach Holokaustu: Lista Schindlera (reż. Steven Spielberg) – pokazy specjalne z okazji 25-lecia premiery

Kraków, Kino Pod Baranami,
27 stycznia 2019

Z okazji 25. rocznicy premiery filmu, Kino Pod Baranami zaprasza w niedzielę, 27 stycznia 2019 o godz. 13.00 i 18.00, na specjalne pokazy Listy Schindlera – nagrodzonego siedmioma Oscarami wybitnego dzieła Stevena Spielberga z udziałem Liama Neesona, Bena Kingsleya i Ralpha Fiennesa.

Lista Schindlera, uznawana za jeden z najważniejszych filmów w historii, to niewątpliwie największy triumf kinowy reżysera Stevena Spielberga (E.T., Park jurajski, Szeregowiec Ryan), a zarazem najbardziej osobisty film w jego karierze. Scenariusz powstał na podstawie powieści Thomasa Keneally’ego rozgrywającej się podczas II wojny światowej. Opowiada o niemieckim biznesmenie, który w dojściu hitlerowców do władzy widzi szansę łatwego zarobku. Dzięki odpowiednim koneksjom otwiera w okupowanym Krakowie fabrykę, która prosperuje w oparciu o tanią siłę roboczą w postaci przymuszonych do pracy Żydów. Kiedy na terenie niemal całej Europy naziści na szeroką skalę wprowadzają plan Zagłady, Schindler zatrudnia w przedsiębiorstwie kolejnych żydowskich pracowników, tym samym ratując ich od śmierci w obozie. Lista Schindlera to oparta na prawdziwej historii opowieść o człowieku, który nie był obojętny, ocalił setki istnień ludzkich w najczarniejszym rozdziale naszej historii.

Wbrew obawom producentów, Steven Spielberg z pomocą znakomitego polskiego operatora Janusza Kamińskiego zrealizował film w czerni i bieli. Jego zdaniem tylko w ten sposób można było oddać tragedię Shoah, odwołując się jednocześnie do tego w jaki sposób sam ją poznał dzięki starym, czarno-białym nagraniom z tamtych czasów. Ta poruszająca opowieść rozgrywa się na tle imponująco realistycznej scenografii stworzonej przez Allana Starskiego i Ewę Braun. Autorem muzyki do filmu jest John Williams, wieloletni współpracownik Spielberga i twórca kompozycji do takich filmów jak Szczęki czy Szeregowiec Ryan. W filmie wystąpili Liam Neeson (Milczenie) w roli Oskara Schindlera oraz Ben Kingsley (Elegia) jako jego sekretarz Izaak Stern, natomiast w bezdusznego komendanta obozu w Płaszowie Amona Götha wcielił się Ralph Fiennes (Grand Budapest Hotel). Poruszające kreacje aktorskie stworzyły także Caroline Goodall (Projektantka) oraz Embeth Davidtz (Słaby punkt). Obok nich pojawili się również polscy aktorzy: Andrzej Seweryn, Anna Mucha, Piotr Polk, Jacek Wójcicki, Paweł Deląg, Jerzy Nowak, Agnieszka Krukówna, Olaf Lubaszenko i Maja Ostaszewska. Listę Schindlera uhonorowano łącznie siedmioma nagrodami Amerykańskiej Akademii, trzema Złotymi Globami i sześcioma nagrodami BAFTA.

W listopadzie 2018 roku minęło 25 lat od premiery tej amerykańskiej produkcji, która przyczyniła się do przybliżenia widzom na całym świecie wojennego dramatu europejskich Żydów. Pokazy filmu w Kinie Pod Baranami w dniu 27 stycznia odbędą się w ramach światowych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu, ustanowionego w rocznicę wyzwolenia zespołu nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau.

Więcej na: www.kinopodbaranami.pl

[z materiałów organizatora]