LUX FILM DAYS – pokazy filmowe
i transmisje spotkań z twórcami

Kraków, Kino Pod Baranami,
6 i 8 listopada 2018

Kino Pod Baranami po raz kolejny gościć będzie pokazy filmów nominowanych do prestiżowej Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX Film Prize. W dniach 6 i 8 listopada o godz. 19.00 krakowscy widzowie zobaczą dwie produkcje, które znalazły się w finale konkursu i wezmą udział w transmisji spotkań z twórcami.

Prezentowane w Kinie Pod Baranami tytuły dotykają przede wszystkim palących spraw politycznych i społecznych. Reżyserka dokumentu Po drugiej stronie drzwi Mila Turajlić zaprasza widzów do podzielonego na pół mieszkania, w którym żyje jej matka, profesor Uniwersytetu w Belgradzie i wybitna działaczka polityczna. Film przedstawia również drugą stronę skomplikowanej historii narodowej Serbii, od komunizmu poprzez rządy Miloševića aż do odradzających się dziś nacjonalistów.

O statuetkę w tym roku powalczy również nagrodzony na Berlinale dramat Wolfganga Fischera Styx. To przejmująca historia lekarki, która podczas samotnego rejsu po Atlantyku natyka się na uchodźców stłoczonych w tonącej łodzi. Wobec braku pomocy z zewnątrz to od jej decyzji zależeć będzie życie ludzi uciekających przed wojną.

Projekcjom filmów będą towarzyszyć transmitowane na żywo spotkania z twórcami.Uczestnicy pokazów mogą aktywnie uczestniczyć w dyskusjach, zadając pytania za pośrednictwem Twittera i Facebooka z pomocą hashtagów #LuxPrize oraz #LuxFilmDays. Filmy prezentowane będą w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Dyskusje będą prowadzone w języku angielskim.

Parlament Europejski od 2007 roku przyznaje nagrodę filmową LUX Film Prize, której celem jest podtrzymanie publicznej debaty na temat losów Europy i jej wartości oraz promocja europejskich filmów w obrębie Unii Europejskiej. Po raz kolejny widzowie w 28 krajach mówiący aż w 24 językach zobaczą finalistów konkursu podczas siódmej edycji LUX Film Days. Dzięki współpracy z Komisją Europejską oraz siecią kin Europa Cinemas widzowie w całej Europie jednocześnie biorą udział w pokazach nominowanych filmów oraz transmitowanych na żywo dyskusjach z twórcami. Zadając filmowcom pytania w czasie rzeczywistym, uczestnicy tego niezwykłego wydarzenia wspólnie stworzą prawdziwie europejską przestrzeń publiczną.

PROGRAM:

wtorek, 6 listopada
19.00 PO DRUGIEJ STRONIE DRZWI | DRUGA STRANA SVEGA
reż. Mila Turajlić, Serbia/Francja/Katar 2017, 100′
+ transmisja spotkania z twórcami w j. angielskim

czwartek, 8 listopada
19.00 STYX | STYX
reż. Wolfgang Fischer, Niemcy/Austria 2018, 94′
+ transmisja spotkania z twórcami w j. Angielskim

Więcej na: www.kinopodbaranami.pl

[z materiałów organizatora]