--Konkurs Łódź Miastem Talentów

Konkurs Łódź Miastem Talentów

Łódź, zgłoszenia do 4 kwietnia 2018

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza do udziału w konkursie Łódź Miastem Talentów. Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem „Łódzkie – kocham i nienawidzę”. Do udziału organizatorzy zachęcają wszystkie osoby w wieku 16-30 lat z Łodzi i województwa, które podejmą temat w trzech kategoriach: dziennikarskiej, fotograficzno-filmowej oraz off. Konkurs polega na nadsyłaniu artystycznych pomysłów kreatywnych, wymykających się jednoznacznej kwalifikacji oraz innych od poprzednich kategorii.

Celem konkursu jest wspieranie poszukujących, twórczych, młodych talentów. Osób, które poprzez autorskie działania artystyczne, chcą zamanifestować swoje emocje dotyczące przestrzeni, w której żyją i swoimi projektami odnieść się do dziedzictwa kulturowego Łodzi i regionu, oraz współczesnych spraw, którymi żyją mieszkańcy.

Szczególną wartość konkursu stanowi jego nowa formuła, która nie opiera się jedynie na prezentacji prac uczestników na kolejnych etapach, ale zakłada rozwój ich pomysłów pod okiem profesjonalistów. Specjalnie powołani eksperci będą w półfinałach przeprowadzać warsztaty oraz konsultacje z uczestnikami, które mają sprawić, że ich praca ewoluuje. Jednym z nich będzie Piotr Szczepański – reżyser, operator, scenarzysta, autor filmu Aleja gówniarzy. W każdej kategorii konkursowej ekspertami oraz jurorami będą osoby z uznanym dorobkiem w danej dziedzinie i stanowiące w niej autorytet. Organizatorom zależy nie tylko na odkrywaniu młodych talentów, ale także wspieraniu ich w stawianiu pierwszych kroków na twórczej ścieżce. Organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody pieniężne, a także rzeczowe, czy związane z publikacją wyróżnionej w konkursie pracy, aby zwycięskie dzieła ukazały się w na łamach prasy (kategoria dziennikarska), na antenie telewizyjnej (w przypadku nakręcenia przez uczestnika etiudy filmowej), by zaistniały na scenie, czy też zostały zaprezentowane przez organizację wernisażu.

Łódź Miastem Talentów stanowi kontynuację konkursów Łódź Łowi Talenty oraz Lumumby Łowi Talenty. Rozgrywany był on dotychczas w trzech kategoriach: muzyka, taniec i moda. W ubiegłym roku poszerzony został  o nową kategorię – aktor. Miał na celu wyłonienie osób uzdolnionych w tych dziedzinach, wsparcie ich debiutu oraz propagowanie kreatywności, zwłaszcza wśród społeczności akademickiej.

Realizacja poprzednich edycji tego wydarzenia udowodniła, że Łódź jest miastem z dużym potencjałem wśród młodych twórców, którzy dzięki temu konkursowi mają często szansę po raz pierwszy zaprezentować swoje umiejętności. Finaliści poprzednich edycji kontynuują swój rozwój oraz realizują swoje pasje na profesjonalnych scenach łódzkich i ogólnopolskich. Finalistka pierwszej edycji w kategorii taniec, Agnieszka Cygan, realizuje własne spektakle taneczne, jest choreografem konkursu Miss Polski Ziemi Łódzkiej a niebawem otworzy własną szkołę tańca. Talenty wyłowione wśród muzyków biorą udział w realizacji profesjonalnych koncertów. Zespół Ted Nemeth nagrał płytę i z powodzeniem zaprezentował się w programie „Kuba Wojewódzki”. Finaliści kategorii Moda (Ola Bąkowska i Patryk Wojciechowski) zaprezentowali swoje umiejętności w programie telewizyjnym „Project Runway”.

Podczas dotychczasowych finałów kategorii muzycznych w Pasażu Róży wystąpili m.in. B.R.O czy zespół Normalsi. Finaliści tej kategorii występowali jako support przed zaproszonymi gwiazdami. W 2016 roku konkurs zajął trzecie miejsce w plebiscycie Plastry Kultury w kategorii „Off roku”.

Zgłoszenia przyjmowane są do 4 kwietnia. Trwający dwa miesiące konkurs, zakończy 17 czerwca uroczysta Gala Finałowa, na której poza prezentacją zwycięskich prac, odbędzie się projekcja mistrzowska filmu, oraz spotkanie z  jego twórcami. Piąta edycja „Łódź Miastem Talentów” organizowana jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.aoia.pl

[z materiałów organizatora]

2018-09-14T12:43:57+00:00
Wielkość czcionki
Kontrast