-, Najnowsze teksty w serwisie-30 lat filmu Cinema Paradiso na Forum Kina Europejskiego CINERGIA

30 lat filmu Cinema Paradiso na Forum Kina Europejskiego CINERGIA

Łódź, kino Charlie, 29 listopada 2018

Organizatorzy 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia zapraszają na specjalny wieczór z filmem Cinema Paradiso, który odbędzie się w czwartek 29 listopada o godz. 19:00.

Jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł w historii kinematografii europejskiej, najpiękniejszy „listy miłosny” spisany na taśmie filmowej dla kina pojętego zarówno jako miejsce i uciekająca w świat marzeń wspólnota. Kultowe Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso, 1988) w reżyserii Giuseppe Tornatore obchodzi w tym roku 30 lat! Z tej okazji Forum Kina Europejskiego Cinergia szykuje prawdziwą niespodziankę – otwarty pokaz nagrodzonego Oscarem filmu na oryginalnej taśmie 35mm. Gościem specjalnym wieczoru będzie dorosły dziś, Salvatore Cascio, odtwórca roli małego Totò.

Punktem wyjścia „Cinema Paradiso” jest scena, w której Salvatore (Jacques Perrin), uznany filmowiec w średnim wieku, odbiera pewnej nocy telefon, który zapoczątkuje spiralę rozbudowanych retrospekcji z jego młodości. Dzięki nim poznajemy młodego Totò (Salvatore Cascio) – chłopca zafascynowanego filmowym spektaklem i pragnącego zaprzyjaźnić się z kinooperatorem Alfredo (Philippe Noiret). Tytułowe kino stanie się z jednej strony tłem dla dojrzewania bohatera, z drugiej zaś – równoprawnym bohaterem filmu. Giuseppe Tornatore opowiada bowiem o znaczeniu kina dla budowania włoskiej tożsamości narodowej i scalania wspólnoty. Sukcesy lokalnego kina idą w parze z najlepszymi latami włoskiej historii, a jego ostateczny upadek utożsamiony zostaje nie tylko z ówczesnym kryzysem tejże kinematografii, ale też z kryzysem autorytetów, który dotkliwie zamanifestował się w Italii pod koniec lat 80. Włochom pozostają nostalgiczne wspomnienia, chociaż w przypadku tego narodu – zdaje się mówić reżyser – trudno odróżnić wspomnienia własne od tych kinowych.

Włoski Instytut Kultury w Warszawie objął wydarzenie patronatem.

Przed projekcją filmu z taśmy 35mm odbędzie się spotkanie wokół włoskiego kina po 1980 roku, polsko-włoskich kontaktów, sposobów promowania włoskiej kultury filmowej w Polsce. Goście: jego magnificencja Profesor Jerzy Stuhr, dr Anna Miller-Klejsa, Diana Dąbrowska i Salvo Cascio. Prowadzenie spotkania: dr Anna Osmólska-Mętrak.

[z materiałów organizatora]

2018-11-26T14:29:04+00:00
Wielkość czcionki
Kontrast