19. Letnia Akademia Filmowa

Zwierzyniec, 312 sierpnia 2018

W dniach 3-12 sierpnia Zwierzyniec po raz 19 zmieni się w letnią stolicę filmu, a to za sprawą Letniej Akademii Filmowej. Co roku miejsce artystycznych spotkań odwiedzają tysiące pasjonatów kultury i sztuki. 19. edycja Letniej Akademii Filmowej to setki projekcji filmowych, retrospektywy twórczości najwybitniejszych reżyserów, spotkania z twórcami, aktorami i krytykami filmowymi.

W tegorocznym programie przypomnimy sylwetkę polskiego dokumentalisty Sławomira Grünberga, tworzącego głównie na terenie USA a także przybliżymy reżyserskie dokonania Adama Sikory, wybitnego operatora filmowego.

Akademię zainauguruje przedpremierowy pokaz filmu Córka trenera a gościem specjalnym tego wydarzenia będzie reżyser filmu Łukasz Grzegorzek. W programie zaplanowane są także spotkania z polskimi aktorami: Adamem Woronowiczem (Zimna wojna), Jowitą Budnik (Ptaki śpiewają w Kigali) czy Urszulą Grabowską (Wspomnienie lata).

Nową inicjatywą w programie Letniej Akademii Filmowej będzie autorski cykl Łukasz Maciejewski zaprasza. Ceniony krytyk filmowy zaprosi do rozmowy twórców filmów, które uznał za najlepsze produkcje tego sezonu. Uczta intelektualna i kulturalna gwarantowana.

W kalendarzu Akademii znajdzie się wiele pokazów przedpremierowych – wśród nich Córka trenera, Boso po ściernisku w reżyserii Jana Sveraka, Nadmiar łaski, Utoya – 22 lipca (nagroda Jury Ekumenicznego na Berlinare), Kapitan, Becoming Astrid – biografia szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, Tranzyt (Nominacja do Złotego Niedźwiedzia i Złotego grona), Do zobaczenia w zaświatach (Nagroda Cezara, Nagroda specjalna na MFF w San Sebastian, Srebrny Lew na MFF w Wenecji), Fokstrot, Ramen, Smak wspomnień, Jesień we Francji, Nasze zmagania, Amatorzy, Człowiek, który zabił Don Kichota.

Nie zabraknie stałych pozycji Akademii (W polskim obiektywie, Rekolekcje filmowe, Archeologia kina, Filmy w Sieci, Klubowy karnet), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Docs Against Gravity, Festiwal Mediów Człowiek w zagrożeniu, Etiuda & Anima). Letnia Akademia Filmowa to także nocne pokazy, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.

Gratką dla fanów muzyki będzie przegląd zatytułowany Bob Dylan – Noblista na ekranie podczas którego, zaprezentowane zostaną 4 oblicza artysty: muzyka, aktora, reżysera i bohatera filmowego.

W ramach cyklu imprez towarzyszących odbędą się także koncerty m.in. takich zespołów jak Chudoba, który zdobył Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja zorganizowanego przez Polskie Radio w ramach współpracy z Europejską Unią Radiową. Usłyszymy też rewolucyjną kobiecą formację folkową Same Suki.Zespół powstał z radości życia, z pasji i pragnienia grania własnej, niczemu i nikomu niepodporządkowanej muzyki. Kapela Timingeriu to rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki jako sytuacji w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Grają i śpiewają żywiołową interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę zabawy.

Szczegółowy program LAF dostępny jest na stronie internetowej i na Facebooku Letniej Akademii Filmowej: www.laf.org.pl

Organizatorzy zapraszają również na fanpage https://www.facebook.com/LetniaAkademiaFilmowa/

[z materiałów organizatora]

2019-02-18T12:44:08+00:00
Wielkość czcionki
Kontrast