Zbliżenie na van Gogha

Kraków, Kino Pod Baranami,

1 i 5 października 2017

Kino Pod Baranami zaprasza do bliższego zapoznania się z życiem i twórczością jednego z najwspanialszych malarzy w historii – Vincenta van Gogha. W programie specjalne, przedpremierowe pokazy filmu Twój Vincent (1.10.2017, oba o godz. 17.00) – polsko-brytyjskiej animacji malarskiej, opowiadającej o ostatnich dniach życia artysty w dwóch wersjach językowych. Widzów czeka również niezwykła wyprawa do Muzeum van Gogha w Amsterdamie podczas projekcji filmu Vincent van Gogh. Nowy sposób widzenia (5.10.2017, godz. 19.00) w ramach projektu Wystawa na Ekranie.

Twój Vincent to przełomowa i awangardowa polsko-brytyjska koprodukcja, dosłownie ożywiony malarski obraz na ekranie. W filmie „grają” 94 dzieła Vincenta van Gogha w formie bardzo zbliżonej do oryginałów, a kolejnych 31 obrazów zostało przez twórców częściowo lub znacząco przekształconych na potrzeby filmowej opowieści. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do pracowni w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie. Twój Vincent przywołuje twórczość van Gogha, jednocześnie opowiadając o jego pełnym pasji, nieszczęśliwym życiu i tajemniczej śmierci. Film otworzył tegoroczną edycję Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz jest prezentowany w konkursie głównym festiwalu.

Współautorem scenariusza do filmu jest prozaik i tłumacz Jacek Dehnel (Krivoklat), zdjęcia współtworzył Łukasz Żal (Ida, Joanna), autorem muzyki jest Clint Mansell (Czarny łabędź, Requiem dla snu), a wśród producentów znalazł się wybitny operator Sean Bobbitt (Drugie oblicze). W filmie wystąpili m.in. debiutujący na wielkim ekranie Robert Gulaczyk w roli van Gogha oraz Saoirse Ronan (Brooklyn), Aidan Turner (Hobbit: Niezwykła podróż) i Douglas Booth (Klub dla wybrańców).

Twój Vincent prezentowany będzie w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami oraz w wersji polskiej. W polskiej wersji językowej, głosu postaciom użyczyli m.in. Danuta Stenka, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Robert Więckiewicz i Józef Pawłowski.

Z okazji premiery filmu Twój Vincent, Kino Pod Baranami zaprasza również na specjalny pokaz Wystawa na Ekranie. Film Vincent van Gogh: Nowy sposób widzenia to wyjątkowa okazja do obejrzenia legendarnych dzieł holenderskiego malarza na dużym ekranie.

W niezwykłym dokumencie o twórczości Vincenta van Gogha wypowiadają się zaproszeni goście, światowej sławy kuratorzy i historycy sztuki, którzy często podsuwają nowe, zaskakujące interpretacje jego klasycznych dzieł. Dzięki pełnemu dostępowi do zbiorów Muzeum van Gogha w Amsterdamie powstał genialny film o jednym z najbardziej fascynujących i uwielbianych artystów.

Wystawa na Ekranie (Exhibition on Screen) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Filmy przedstawiają wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób, w znakomitej jakości obrazu HD. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki widzowie mogą oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Phil Grabsky – pomysłodawca i główny producent całego przedsięwzięcia – przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum.

Więcej na: www.kinopodbaranami.pl

[z materiałów organizatora]

2018-06-06T14:43:48+00:00
Wielkość czcionki
Kontrast