Rok Ireny Sendlerowej. Program edukacyjny pt. „Irena Sendlerowa: Gdy ktoś tonie, to mu trzeba podać rękę”

W związku z 10. rocznicą śmierci Ireny Sendlerowej oraz ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej warto sięgnąć po film dokumentalny pt. W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej. Jest to polsko-amerykańska koprodukcja z 2010 roku, wyreżyserowana przez Mary Skinner, Amerykankę o polskich korzeniach. Film opowiada prawdziwą historię Ireny Sendlerowej i grupy młodych Polek, które ryzykowały życie, aby ratować od zagłady żydowskie dzieci z warszawskiego getta w okupowanej przez nazistów podczas II wojny światowej. W filmie 95-letnia Irena Sendlerowa opowiada historię tamtych czasów, którą przez wiele lat trzymała w tajemnicy. W dokumencie występują także jej współpracowniczki, osoby ocalone oraz działacze społeczni i historycy m.in. prof. Władysław Bartoszewski. Pani Irena Sendlerowa za ratowanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej otrzymała w 1965 roku tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Była również nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 roku.

Do filmu W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej opracowany został program edukacyjny pt. Irena Sendlerowa: Gdy ktoś tonie, to mu trzeba podać rękę. Są to propozycje lekcji o tolerancji i odwadze pomagania innym. Na materiał dydaktyczny składają się film W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej oraz scenariusze lekcji: Ocaleni, Kalendarium Holokaustu oraz Irena Sendlerowa i Janusz Korczak, którym nauczyciele mogą posłużyć się m.in. na lekcjach historii, wychowawczych czy wiedzy o społeczeństwie.

Projekt otrzymał rekomendacje m.in. Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz opinie metodyczne pedagogów z wieloletnim doświadczeniem. Te lekcje o tolerancji i odwadze pomagania innym zyskały również uznanie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zwiastun filmu: https://youtu.be/eiYM5eomhBs

Więcej na: www.irenasendlerowa.pl

[z materiałów dystrybutora]