--Repliki 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich

Repliki 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich

w 23 miastach w Polsce,

grudzień 2017 – kwiecień 2018

Już 8 grudnia 11. Sputnik rozpoczyna filmową podróż po Polsce. Do kwietnia 2018 roku repliki festiwalu pojawią się w 23 miastach: Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Krakowie, Gdańsku, Chodzieży, Olsztynie, Lublinie, Bydgoszczy, Poznaniu, Skierniewicach, Płocku, Gliwicach, Białymstoku, Hajnówce, Katowicach, Kielcach, Opolu, Kętrzynie, Elblągu, Tarnowskich Górach i Nowym Sączu. W programie replik znajdą się najlepsze rosyjskie fabuły z sekcji konkursowej i Kalejdoskopu Nowego Kina, filmy dokumentalne oraz produkcje dla najmłodszych widzów – filmy familijne i animowane.

Najmocniejszym punktem replikowego programu będzie zwycięzca Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 11. Sputnika oraz Nagrody Publiczności – Arytmia w reżyserii Borisa Chlebnikowa. Jury doceniło film „za przenikliwy portret bohaterów, którzy biorą odpowiedzialność za siebie i innych, i w bezwzględnym systemie walczą o życie”. Widzowie zapoznają się z debiutem Kantemira Bałagowa Bliskość, prezentowanym na tegorocznym festiwalu w Cannes. Bałagow był uczniem Aleksandra Sokurowa, co da się wyczuć w jego obrazie.

Byli sobie Eduarda Parri to pogodna opowieść o mieszkańcach malowniczej, ale wymierającej wsi na rosyjskiej prowincji. Pozostało w niej troje mieszkańców – dwóch samotnych mężczyzn w podeszłym wieku oraz świeżo upieczona wdowa, przez którą mężczyźni wkraczają na wojenną ścieżkę.

Wartym polecenia będzie znakomity dramat Aleksandra Chanta Jak Witia Czesnok Liochę Sztyra do domu opieki wiózł, wpisujący się w ramy kina drogi w bardzo dobrym, rosyjskim wydaniu, a także debiut reżyserski Kostasa Marsana Mój morderca, będący ekranizacją noweli Tajemnica jeziora Sajsary autorstwa klasyka literatury jakuckiej, Jegora Nejmochowa.

W programie znalazł się także najnowszy film Jusupa Razykowa Siodło tureckie. Z pozoru poważny dramat, z którego jednak przebija ironia i duża przewrotność. Sam reżyser zdradził, że inspiracją do scenariusza był odtwórca głównej roli Walerij Masłow. Rosyjska czerwień w reżyserii Charly’ego Brauna to z kolei zabawny kolaż dokumentu i fikcji zainspirowany prawdziwą podróżą dwóch młodych Brazylijek do Rosji w celu doskonalenia warsztatu aktorskiego pod okiem słynnego rosyjskiego pedagoga.

Kolejnym replikowym tytułem będzie Mnich i demon w reżyserii Nikołaja Dostala, przedstawiający fantastyczną historię z  pierwszej połowy XIX wieku. Pokażemy również historyczno-przygodowy obraz Dmitrija Kisieliowa Czas pionierów – prawdziwą historię lotu statku kosmicznego Woschod 2, podczas którego człowiek wykonał pierwszy spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej.

Wielbicieli sceny baletowej organizatorzy zapraszają na pokazy najnowszego filmu Walerija Todorowskiego Bolszoj, który cieszył się w Warszawie olbrzymim zainteresowaniem widzów. Deski teatralne widzowie zobaczą także w najnowszym dramacie Pawła Łungina Dama pikowa.

Miejskie ptaszki w reżyserii Julii Biełoj to komediodramat osadzony w wielkomiejskiej scenerii, która stanie się tłem do trudnych miłosnych poszukiwań. Historia trzech kobiet, które w chaosie dnia codziennego poszukują miłości. Podróż nie poślubna Dmitrija Izmiestiewa to z kolei romantyczna historia wepchnięta w ramy współczesnej komedii muzycznej. Główni bohaterowie filmu, Katarzyna i Petruchio, to postacie rodem z szekspirowskiej komedii Poskromienie złośnicy.

Podczas replik festiwalu zaprezentowane będą dwa tytuły dokumentalne. Pierwszy to rosyjsko-polska produkcja Tatiany Czystowej Przekonania, która zdobyła wyróżnienie Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych 11. Sputnika. Film stanowi mozaikę losów kilku postaci, których problemy składają się w jedną historię. Rerberg i Tarkowski. Odwrotna strona Stalkera” w reżyserii Igora Majborody jest częścią dokumentalnego cyklu, opowiadającego o kształtowaniu się twórczości i dramatycznym losie znanego operatora filmowego Georgija Rerberga.

Najmłodszym widzom organizatorzy proponują pokazy kultowych, a także nowych rosyjskich animacji: Miś puszatek Fiodora Chitruka, Braciszek i Karlsson i Powrót Karlssona Borysa Stiepancewa, cykl bajek Władimira Popowa – Troje z Prostokwaszyna, Wakacje w Prostokwaszynie i Zima w Prostokwaszynie oraz cykl filmów Jurija Norsztejna: Bitwa nad Kerżeńcem, Lisica i Zając, Czapla i Żuraw, Jeżyk We Mgle i Bajka nad bajkami.

Natomiast nieco starszej publiczności gorąco polecają 3 rewelacyjne filmy familijne. Prywatne słowo pioniera 3 Aleksandra Karpiłowskiego, będące ostatnią częścią trylogii o dzieciństwie radzieckich pionierów, Skarb Iriny Wołkowej, w którym wraz z bohaterami rozwiążemy zagadkę pewnej kradzieży z muzeum krajoznawczego oraz  film fantastyczno-przygodowy Zaklęty w smoka Indara Dżendubajewa, ukazujący miłość księżnej Mirosławy i tajemniczego Armana.

Szczegółowy repertuar i terminy wszystkich replik dostępne na: https://www.sputnikfestiwal.pl/2017/miasta

[z materiałów organizatora]

2018-06-06T14:32:08+00:00
Wielkość czcionki
Kontrast