--Powrót Giganta (2016) – pokaz specjalny i wystawa Nigredo

Powrót Giganta (2016) – pokaz specjalny i wystawa Nigredo

Warszawa, kino Muranów,

27 lutego 2018

Kino Muranów zaprasza 27 lutego o godz. 20.00 na jedyny pokaz niezwykłego filmu Powrót Giganta Adama Sikory połączony z wystawą fotografii oraz przetworzonych fotograficznie rysunków pt.: Nigredo. Początkowo nigredo, inaczej blakness, oznaczało rozkład oraz dekompozycję materii. Carl Gustaw Jung zastosował pojęcie nigredo do wyrażenia najgłębszego stadium depresji. Wystawa Nigredo jest próbą wizualnej interpretacji tego pojęcia, odwołuje się również do rozbudowanej warstwy symbolicznej ilustrującej charakter i przebieg tego procesu. Do próby odnalezienia obrazowego ekwiwalentu tego pojęcia użyto przetworzonych fotograficznie rysunków oraz fotografii.

Przez ciemny, złowrogi las wiedzie droga do Giganta – pensjonatu na odludziu. Zatopione w zimowym krajobrazie miejsce kryje puste wnętrza, skrzypiące schody, otwarte okna – wiosna pojawia się tylko na obrazie Sandro Botticellego. Przybywa tu bezimienny mężczyzna, grany przez Sławomira Żukowskiego, mieszka tu także kobieta (Barbara Lubos-Święs). Czy dwojgu poturbowanym przez życie postaciom uda się porozumieć? Nie będzie to łatwe, gdyż każde z nich – podobnie jak kraina, w której przebywają – skrywa tajemnicę.

Oniryczny film, powstały w ramach prowadzonych przez Sikorę warsztatów na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kręcono w wioskach i na bezdrożach polsko-czeskiego pogranicza. W uwolnionym z przymusu konstruowania klasycznej narracji Powrocie Giganta zaklęte w obrazy i dźwięki sensy wyłaniają się powoli, odsłaniając pejzaż wewnętrzny bohatera uwięzionego w świecie przeszłości i własnych myśli.

Adam Sikora urodził się w 1960 roku w Mikołowie. W 1988 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Jest operatorem, scenarzystą i reżyserem. Najbardziej znany jest jako autor zdjęć – pracował przy głośnych i nagradzanych filmach jak Młyn i krzyż Lecha Majewskiego czy Cztery noce z Anną i Essential Killing Jerzego Skolimowskiego. Jako reżyser realizuje filmy zarówno dokumentalne, jak i fabularne.

Więcej na: https://www.facebook.com/events/814288575362322/

[z materiałów organizatora]

2018-02-09T13:52:10+00:00
Wielkość czcionki
Kontrast