Pokazy filmowych klasyków w ramach Letniego Taniego Kinobrania

Kraków, Kino Pod Baranami,

do 30 sierpnia 2018

Do 30 sierpnia w Kinie Pod Baranami trwa 12. wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. Oprócz filmowych nowości i tegorocznych laureatów nagród, w programie znalazły się również kultowe filmy sprzed lat. Na ekranie m.in. Audrey Hepburn, Gregory Peck, Vivien Leigh, Marlon Brando, Gene Kelly, Debbie Reynolds i Jack Nicholson. Filmy prezentowane są w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Podczas tegorocznej edycji prezentowane będą prawdziwe arcydzieła amerykańskiego kina, które swój sukces zawdzięczają znakomitym reżyserom, kreacjom aktorskim, ale przede wszystkim wielokrotnie nagrodzonym scenariuszom opartym na największych dziełach amerykańskiej literatury. Wśród nich m.in. ekranizacja nagrodzonej Pulitzerem sztuki Tennessee Williamsa Tramwaj zwany pożądaniem, której podjął się reżyser Elia Kazan (Na wschód od Edenu) po sukcesie spektaklu na Broadwayu. To rozgrywająca się w dusznym Nowym Orleanie opowieść o rozchwianej emocjonalnie kobiecie, która trafia do domu swojej siostry i jej brutalnego męża. Jej obecność narusza status quo wprowadzając trudne do zniesienia napięcie. W rolach głównych nagrodzona Oscarem i Pucharem Volpi w Wenecji Vivien Leigh oraz magnetyczny, a zarazem przerażający Marlon Brando. Nominowany do dwunastu nagród Amerykańskiej Akademii dramat ostatecznie zdobył cztery statuetki oraz Nagrodę Specjalną Jury podczas festiwalu w Wenecji w 1951 roku.

Na ekranie pojawi się również Śniadanie u Tiffany’ego w reżyserii Blake’a Edwardsa – adaptacja bestsellerowej powieści Trumana Capote. Zjawiskowa Audrey Hepburn wcieliła się w Holly Golightly, postrzeloną, piękną dziewczynę o tajemniczej przeszłości, której życie upływa na niemal nieustającej zabawie na koszt zamożnych adoratorów. Kiedy do budynku, w którym mieszka wprowadza się równie umiejętnie korzystający ze swoich atutów przystojny pisarz, pod wpływem rodzącego się między nimi uczucia oboje zostają zmuszeni do zweryfikowania swoich wyborów. W tle miłosnej historii widzowie usłyszą oscarową muzykę Henry’ego Manciniego z niezapomnianą, uhonorowaną Nagrodą Akademii piosenką Moon River w wykonaniu samej Hepburn.

Niezaprzeczalny talent aktorki uczestnicy imprezy będą mogli podziwiać też w Rzymskich wakacjach autorstwa komediowego mistrza Williama Wylera. To pełna humoru opowieść o znudzonej nieustającą kontrolą księżniczce, która wymyka się spod kurateli służby i przeżywa przygodę życia wśród urokliwych uliczek Wiecznego Miasta. Towarzyszy jej Gregory Peck jako liczący na sensacyjny materiał dziennikarz, który stopniowo ulega urokowi pełnej życia dziewczyny. Rola księżniczki Anny przyniosła Audrey Hepburn Złoty Glob, Nagrodę BAFTA i Oscara, a sam film nominowano do nagrody Akademii łącznie w dwunastu kategoriach.

Miłośników musicalu Kino Pod Baranami zaprasza na pokazy absolutnego klasyka gatunku, a zarazem arcydzieła amerykańskiego kina, filmu Deszczowa piosenka. To opowieść o miłości i sięganiu do gwiazd, ukazująca w krzywym zwierciadle techniczną i aktorską rewolucję, jaka zapanowała w Hollywood w trakcie przełomu dźwiękowego w kinie. Na ekranie Gene Kelly oraz Debbie Reynolds w niezapomnianych numerach tanecznych i wokalnych, z nieśmiertelnym tańcem w deszczu na czele. W 2006 roku Amerykański Instytut Filmowy uznał Deszczową piosenkę za najlepszy musical wszech czasów.

Klasyki filmowe Kinobrania to nie tylko produkcje z lat 50. i 60. W programie znalazł się również niedościgniony wzór kina grozy z 1980 roku, czyli Lśnienie Stanleya Kubricka na podstawie powieści mistrza horroru Stephena Kinga. W roli głównej wystąpił Jack Nicholson jako szukający spokoju pisarz, któremu powierzony zostaje dozór nad opustoszałym poza sezonem hotelem w sercu zasypanych śniegiem gór stanu Colorado. Izolacja, nuda i niepokojąca atmosfera tego miejsca sprawiają, że mężczyzna stopniowo traci zmysły stając się zagrożeniem dla siebie i swojej rodziny. Kinomani na całym świecie zachwycili się zarówno kreacją Nicholsona jak i grającej jego żonę Shelley Duvall. Niepowtarzalny klimat film zawdzięcza nietypowym, jasno oświetlonym przez jarzeniówki kadrom, w których kamera płynnie podąża za bohaterami śledząc ich z ukrycia. Trzymające w napięciu obrazy 6-letniego wówczas Danny’ego Lloyda przemierzającego hotelowe korytarze na trójkołowym rowerku inspirują twórców filmowych do dziś.

Letnie Tanie Kinobranie w Kinie Pod Baranami potrwa do 30 sierpnia. W programie niemal 150 filmów ujętych w 9 tygodni tematycznych, w tym obok filmowej klasyki najważniejsze tytuły minionego sezonu i ostatnich lat.

Więcej o programie pokazów filmowej klasyki w ramach wakacyjnego festiwalu można znaleźć na stronie: www.kinopodbaranami.pl

[z materiałów organizatora]