Filmy nieme z muzyką na żywo na

58. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Kraków, kino Kijów.Centrum,

1 czerwca 2018

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Krakowski Festiwal Filmowy, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Festiwal Filmu Niemego zapraszają na niezwykły wieczór filmowy Toast za Rzeczpospolitą. Na ekranie trzy perełki polskiej kinematografii dokumentalnej z muzyką na żywo w wykonaniu zespołów The Beat Freaks oraz SALK.

W piątek, 1 czerwca, o godz. 19.00 Festiwal Filmu Niemego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym zagości na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym z wyjątkowym wydarzeniem. W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w kinie Kijów.Centrum (Al. Krasińskiego 34) odbędzie się wieczór filmowy Toast za Rzeczpospolitą, podczas którego w niezwykłej oprawie muzycznej zostaną zaprezentowane trzy archiwalne filmy dokumentujące walkę Polaków o wolność, odtworzone z oryginalnych taśm 35mm. Filmy zostaną zaprezentowane z angielskimi napisami.

Jako pierwsze zaprezentowane zostaną unikatowe, niedawno odnalezione i zmontowane przez reżysera, Marcina Giżyckiego materiały, zrealizowane w latach 20. przez hrabiego Augusta Zamoyskiego. Nieznane dotąd nagrania autorstwa tego niezwykłego artysty-rzeźbiarza i współtwórcy polskiego formizmu stanowią cenny zapis życia polskiej bohemy artystycznej okresu międzywojennego. Muzyczną ilustrację do filmu zapewni kwartet The Beat Freaks łączący elementy jazzu, bluesa, muzyki improwizowanej, etnicznej i ludowej. Nagraną w tym roku ścieżkę dźwiękową do filmu artyści zaprezentują podczas koncertu na żywo.

W drugiej części wieczoru na ekranie pojawi się Polonia Restituta, czyli Polska Odrodzona – film dokumentalny, którego twórca nadal pozostaje nieznany, zrealizowany w 1928 roku z okazji 10-lecia niepodległości Polski. Z pomocą oryginalnych wojennych nagrań, opowiada o walce Polaków na frontach I wojny światowej oraz w Bitwie Warszawskiej. Uroczysta premiera filmu miała miejsce w Operze Warszawskiej 28 lutego 1928 roku w obecności najwyższych dostojników państwowych, a sam film cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności, dla której doświadczenia z I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej były żywym wspomnieniem.

Dopełnieniem obrazu sytuacji Polski u progu państwowości będzie film Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku Sztandar wolności. Kanwą dokumentu jest życie i walka marszałka Józefa Piłsudskiego. Ordyński wykorzystał w filmie wszelkie możliwe materiały: zdjęcia i nagrania archiwalne, artykuły z gazet, mapy, odezwy i dokumenty. Fragmenty życiorysu marszałka niepotwierdzone materiałami ikonograficznymi zostały odegrane przez aktorów w zainscenizowanych scenkach. Film miał swoją premierę na dwa miesiące przed śmiercią Józefa Piłsudskiego. Wyświetlano go wówczas w kinach za darmo przez dwa tygodnie wraz z dokumentem z pogrzebu naczelnika państwa.

Muzykę na żywo do obu filmów zaprezentują wieloletni przyjaciele Festiwalu Filmu Niemego, krakowski zespół SALK, łączący minimalistyczne dźwięki fortepianu i gitary basowej z dużą dawką przestrzennej elektroniki. Festiwal Filmu Niemego tradycyjnie już łamie konwencje stawiając wyzwania zaproszonym muzykom oraz widzom, tym razem w postaci nietypowego połączenia podniosłej tematyki prezentowanych obrazów z nowoczesnymi brzmieniami.

Po seansie, uczestnicy pokazu wzniosą jubileuszowy Toast za Rzeczpospolitą z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie to jest zapowiedzią 19. Festiwalu Filmu Niemego zaplanowanego na 6-10 grudnia 2018 roku, który odbędzie się pod hasłem Polonica.

Więcej na: http://www.kijow.pl/27_05_03_06_2018_58_krakowski_festiwal_filmowy.html

[z materiałów organizatora]