Kina stanowią nieodłączny – a może nawet najważniejszy – element kultury filmowej każdego miasta. Łódź może być z nich naprawdę dumna. Od zawsze stanowiły bowiem miejsca żywej kultury, oferując rozrywkę i naukę, ale przede wszystkim wspólnotowe przeżywanie filmu. Ile wspomnień wiąże się z pobytem w kinie! Pierwsze randki, olśnienia filmowe, nieoczekiwane zerwanie się taśmy… Kina to także historia naszej codzienności – dzięki nim widzimy, jak zmieniały się nasze nawyki spędzania wolnego czasu, w jaki sposób rozwijał się przemysł rozrywkowy, którego kino stanowi element.

Spojrzenie na mapę łódzkich kin – zarówno tych istniejących dawniej, jak i działających dziś – odkrywa nową trasę wędrówek po mieście. Proponujemy dziś spacer po łódzkim śródmieściu, dzięki któremu poznać będzie można ekskluzywne kinematografy (tak niegdyś nazywano kina), kina biorące prężny udział w rozwoju ruchu klubowego i kin studyjnych oraz współczesne przybytki X Muzy. Proponowana droga stanowi jedną z wielu możliwości przemieszczania się po trasie skomponowanej z miejsc zaznaczonych na mapie.

Proponowana trasa:

  1. Bodo (ul. Rewolucji 1905 r 78/80)
  2. Bałtyk (ul. Narutowicza 20)
  3. Capitol (ul. Próchnika 17)
  4. Gdynia (ul. Tuwima 2)
  5. Wisła (Tuwima 1)
  6. Tatry (ul. Sienkiewicza 40)
  7. Kinematograf (Plac Zwycięstwa 1)
  8. Charlie (ul. Piotrkowska 203/205

Metryki kin przygotowały studentki i absolwentki kierunku filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim: Paulina Januszewska, Marta Kasprzak, Emiliya Kolesnyk, Oliwia Nadarzycka, Justyna Szaferska.

Propozycja trasy wycieczki szlakiem plenerów filmów kręconych w Łodzi

Trudno określić, ile filmów kręcono na ulicach Łodzi. Z pewnością kilkaset, ale dokładna liczba nie jest znana. Proponowana trasa prezentuje plenery najbardziej popularnych polskich filmów. Bezsprzecznie, wśród nich będą plenery Ziemi obiecanej (reż. A. Wajda, 1974), która w zdecydowanej większości była kręcona w naszym mieście. Właściwie, można by zaplanować trasę poświęconą tylko temu filmowi, a i tak pewnie nie wystarczyłoby czasu na zwiedzenie wszystkich miejsc, w których ten film powstawał. To samo dotyczy m.in. filmu Aleja Gówniarzy (reż. P. Szczepański) oraz seriali: Komisarz Alex i Ultraviolet.

Wybór zaprezentowanych podczas tej wycieczki punktów podyktowany był dwoma kryteriami: po pierwszy musiałby to być plenery, które są położne niedaleko siebie, aby tworzyły trasę spacerową, po drugie musiały dotyczyć znanych filmów kręconych w całości lub dużej części w Łodzi. Jest to wybór oczywiście subiektywny i z pewnością wielu miejsc i filmów będzie brakowało wytrwanemu widzowi, ale na coś trzeba było się zdecydować.

Trasa: ul. Ogrodowa 38/43 -> ul. Cmentarna -> ul. Legionów -> ul. Żeromskiego -> ul. Próchnika -> ul. Gdańska -> ul. Więckowskiego -> ul. Wólczańska -> ul. 6 Sierpnia -> ul. Kościuszki -> ul. 6 Sierpnia -> ul. Piotrkowska -> ul. Tuwima -> ul. Sienkiewicza -> ul. Traugutta -> pl. Sałacińskiego.

Opracował Filip Jasieczek

Proponowana trasa wycieczki po Łodzi filmowej prezentuje najważniejsze łódzkie instytucje, które zdecydowały o rozwoju kina oraz tradycji Łodzi filmowej.

Przedstawiona jest w dwóch wariantach – pełnym oraz skróconym, pozwalającym odwiedzić podane miejsca, poruszając się pieszo.

Trasa w wersji skróconej (ok. 4 km) rozpoczyna się od punktu nr 2, 3, następnie 5, 6, 7 oraz 8. Początek wycieczki: ul. Narutowicza 13 -> Piotrkowska (Aleja Gwiazd) -> Moniuszki -> Traugutta -> Kilińskiego -> Targowa -> pl. Zwycięstwa -> Targowa -> Fabryczna -> Kilińskiego -> Abramowskiego -> Sienkiewicza 100.

Opracował Filip Jasieczek

Rozwijająca się z roku na rok sieć łódzkich tras rowerowych oraz bogata infrastruktura dostępnego powszechnie Łódzkiego Roweru Publicznego zachęcają do odkrywania filmowych oblicz tego miasta właśnie z wykorzystaniem roweru.

Ze względu na bogactwo występujących w Łodzi stylów architektonicznych i możliwości wyboru interesujących lokacji, przestrzeń miejska znakomicie pełni rolę różnorodnych plenerów filmowych, dlatego Łódź obecna jest w wielu filmach fabularnych, serialach, reklamach i teledyskach. Gra samą siebie, a także – co szczególnie ciekawe – występuje w roli innych miast; łódzkie plenery to na ekranach m.in. Londyn, Paryż, Warszawa, Nowy Jork.

W Łodzi znajdują się ważne instytucje filmowe: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Animacji Se-Ma-For, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (Oddział łódzki), Łódzkie Centrum Filmowe, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, studia produkujące filmy (m.in. Opus Film, Anagram Film i inne).

Opracował Bartosz Damian Mielniczek

Powstały w 2016 roku film Powidoki to ostatnia produkcja w filmografii zmarłego w tym samym roku Andrzeja Wajdy. Autorem scenariusza filmu jest Andrzej Mularczyk, zdjęć — Paweł Edelman, muzykę skomponował Andrzej Panufnik. W roli głównej wystąpił Bogusław Linda.

Inspiracją do filmu była biografia znanego polskiego malarza Władysława Strzemińskiego (1893–1952) — współzałożyciela i wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie nosi ona nazwę Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego).

Światowa premiera filmu odbyła się we wrześniu 2016 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie pokazywany był w sekcji „Mistrzowie”. W tym samym miesiącu Powidoki zostały zaprezentowane polskiej publiczności na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (poza konkursem), gdzie otrzymały pozakonkursową Nagrodę Jury. Ogólnopolska premiera Powidoków odbyła się 12 stycznia 2017 roku w Łodzi, w hali maszyn EC1. Na to wydarzenie goście z Warszawy przyjechali specjalnym pociągiem.

Poniżej zaprezentowane zostały wybrane łódzkie plenery filmu Powidoki.

Opracowanie oraz zdjęcia: Weronika Łuczak i Zuzanna Brzozowska.

Mapa do pobrania