--12. Wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. Tydzień 4.: Czas leczy rany

12. Wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie.

Tydzień 4.: Czas leczy rany

Kraków, Kino Pod Baranami

20-26 lipca 2018

Kino Pod Baranami zaprasza na czwarty tydzień wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie, którego motywem przewodnim jest hasło Czas leczy rany. Na ekranie m.in.: Rooney Mara, Casey Affleck (w dwóch filmach!), Julia Roberts, Kinga Preis, Marcin Dorociński, Mateusz Kościukiewicz, Willem Dafoe, Frances McDormand, Sam Rockwell, Diane Kruger.

Najlepsze kino to takie, które dotyka jakiejś prawdy o człowieku nawet, jeśli ta prawda bywa bolesna. Bohaterowie piątego tygodnia Kinobrania nie mają łatwego życia, ale portretujący ich aktorzy są tak odważni i szczerzy, że widzowie instynktownie im kibicują w przezwyciężaniu trudności, jakiejkolwiek drogi by nie wybrali. Frances McDormand jako Mildred Hayes w filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri ból po stracie przekuwa w determinację w walce o sprawiedliwość. Z pomocą tablic reklamowych wysyła lokalnej policji wiadomość, której nie będą mogli zignorować. Triumfalnie powracająca na ekrany aktorka nie mogła lepiej trafić. Inspirowana Johnem Wayne’em kreacja przyniosła jej Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę BAFTA – statuetki, którymi uhonorowano również towarzyszącego jej na ekranie Sama Rockwella, a sam obraz nominowano łącznie do siedmiu nagród Amerykańskiej Akademii.

Wściekłość towarzyszy również bohaterce niemieckiego kandydata do Oscara, thrillera W ułamku sekundy. Nagrodzona na festiwalu w Cannes Diane Kruger wcieliła się w rolę kobiety, która traci rodzinę w wyniku zamachu terrorystycznego. Reżyser Fatih Akin, twórca Głową w mur, stworzył trzymającą w napięciu opowieść o tym, co dzieje się  z człowiekiem, kiedy – nie mogąc poradzić sobie z własną bezsilnością szuka ukojenia – w zemście. Film Akina zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego podczas tegorocznego rozdania Złotych Globów.

Wśród wielu znakomitych aktorów, którzy pojawią się w tym tygodniu na ekranie, warto zwrócić szczególną uwagę na kreacje Casey’a Afflecka, którego widzowie Kina Pod Baranami zobaczą w dwóch produkcjach. Pozostający przez wiele lat w cieniu brata Affleck dał do myślenia kinomanom i krytykom w filmie Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda, ale dopiero podczas oscarowej gali w 2017 roku doczekał się statuetki za główną rolę w filmie Manchester by The Sea Kennetha Lonergana. Z właściwą sobie wrażliwością wcielił się w poszukującego samotności mężczyznę, któremu powierzona zostaje opieka nad osieroconym bratankiem. Partnerują mu Michelle Williams oraz rozpoczynający dopiero karierę Lucas Hedges (Lady Bird; Trzy billboardy za Ebbing, Missouri). W dramacie A Ghost Story wspólnie z Rooney Marą stworzyli portret dwojga kochających się ludzi, z których jedno absolutnie nie może pogodzić się z koniecznością rozłąki. Reżyser Dawid Lowery podjął się nie tylko refleksji nad przemijaniem, ale i próby wyjaśnienia, dlaczego najbardziej popularny wizerunek ducha to zjawa owinięta w prześcieradło.

Więcej o programie pokazów w ramach wakacyjnego festiwalu można znaleźć na stronie: www.kinopodbaranami.pl

[z materiałów organizatora]

2018-07-18T11:24:41+00:00
Wielkość czcionki
Kontrast