--12. Wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. Tydzień 2.: Czas kobiet

12. Wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie.

Tydzień 2.: Czas kobiet

Kraków, Kino Pod Baranami

6-12 lipca 2018

W piątek, 6 lipca, w Kinie Pod Baranami rusza drugi tydzień 12. wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie pod hasłem Czas kobiet. Na ekranie m.in.: Charlize Theron (w trzech filmach!), Jennifer Lawrence, Margot Robbie, Saoirse Ronan, Cate Blanchett, Julianne Moore, Nadine Labaki, Joanna Kulig, Carey Mulligan, Agnieszka Mandat, Meryl Streep.

Drugi tydzień Kinobrania to historie kobiet, które nie boją się przeciwstawić obowiązującym normom i potrafią walczyć o to, w co wierzą. W Kinie Pod Baranami prezentowana będzie m.in. Sufrażystka z udziałem Carey Mulligan, Heleny Bonham Carter i Meryl Streep. To poruszająca opowieść o londyńskiej praczce, która staje się uczestniczką jednego z najważniejszych ruchów społecznych XX wieku. Warto zapoznać się z jej historią właśnie teraz, kiedy mija setna rocznica ustanowienia praw wyborczych dla kobiet w Polsce. Na ekranie pojawi się również Pokot Agnieszki Holland na podstawie nominowanej do Literackiej Nagrody NIKE powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych autorstwa Olgi Tokarczuk. W roli głównej Agnieszka Mandat jako Janina Duszejko, mieszkająca w Sudetach inżynier i miłośniczka zwierząt. Kiedy w okolicy giną kolejni myśliwi kobieta rozpoczyna własne niekonwencjonalne śledztwo. Pokot był tegorocznym polskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a Agnieszkę Holland uhonorowano Złotymi Lwami za reżyserię na festiwalu w Gdyni oraz Nagrodą im. Alfreda Bauera podczas Berlinale w 2017 roku. O tym, że na każdy męski konflikt można znaleźć kobiece rozwiązanie opowiada Nadine Labaki w nagrodzonym na festiwalu w Cannes w 2011 roku filmie Dokąd teraz?. Twórczyni Karmelu stworzyła zabawną i pełną ciepła historię trzech skrajnie różnych kobiet, które w samym środku wojny domowej w Libanie biorą sprawy w swoje ręce. Kobiecy głos nie pozostaje bez echa, o czym świadczą aż dwie Nagrody Publiczności na festiwalach w Toronto i San Sebastián. Reżyserka niedawno ponownie podbiła Cannes swoim najnowszym filmem Cafarnaúm.

Wolności wbrew powszechnie obowiązującym zasadom szuka Lady M. w przeniesionej w angielskie realia adaptacji opowiadania Nikołaja Leskowa Powiatowa lady Makbet, na podstawie którego w 1962 roku nakręcił film Andrzej Wajda. Tym razem, za kamerą stanął znany i ceniony reżyser teatralny i operowy William Oldroyd, debiutujący w roli twórcy filmowego. W roli głównej wystąpiła wschodząca gwiazda brytyjskiego kina Florence Pugh jako młoda dziewczyna uwięziona w zaaranżowanym małżeństwie. O niełatwych wyborach kobiet opowie Małgorzata Szumowska w filmie Sponsoring z udziałem Juliette Binoche, Anais Demoustier i nagrodzonej na festiwalu w Gdyni Joanny Kulig. Szumowskiej udało się stworzyć pozbawioną poczucia moralnej wyższości opowieść o dziewczynach żyjących z prostytucji, których codzienność daleka jest od prostego podziału na dobro i zło.

Letnie Tanie Kinobranie potrwa do 30 sierpnia. Przez cały czas trwania festiwalu widzowie mogą brać udział w akcji Zbieraj KINO (siedem obejrzanych filmów to jeden bilet gratis).

Więcej o programie drugiego tygodnia wakacyjnego festiwalu można znaleźć na stronie: www.kinopodbaranami.pl

[z materiałów organizatora]

2018-07-13T10:41:43+00:00
Wielkość czcionki
Kontrast